bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Spis florystyczny - kiedy?
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 « zbiorowiska roślinne, fitosocjologia «

#8
od lipca 2007

2008.01.13 14:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Bronowicki (adam2)
Witam. Chcialbym sie dowiedziec w jakim terminie powinno sie prowadzic spis roslin wystepujacych na terenach ruderalnych (konkretnie chodzi mi o miedze i przydroza) oraz wodnych i podmoklych. Kiedy odwiedzac te tereny, gdybym chcial liczyc gatunki roslin np. dwa razy w ciagu sezonu, w kazdym z miejsc?

#240
od grudnia 2006

Nigdy takiego spiu nie prowadziłem,ale gdybym miał to wykonać dobrze,to wybrałbym już dzisiaj miejsca moich obserwacji (chyba że istnieją do tego celu specjalne wytyczne).Jeśli chodzi o miedze i przydroża,to takie ,których się nie kosi.Przy pewnej wprawie w rozpoznawaniu ,można już teraz określić niektóre rośl.zimozielone,krzewy lub drzewa.

(wypowiedź edytowana przez J.Makowski 24.stycznia.2008)

#551
od września 2006

2008.01.26 13:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Spis florystyczny należy wykonywać od 1 stycznia do 31 grudnia o ile warunki atmosferyczne nie stanowią przeszkody. Rzetelne dane w badaniu każdego środowiska można uzyskać dopiero po trzech latach systematycznych obserwacji, ale i potem zawsze należy spodziewać się czegoś nowego.Uwaga ta dotyczy każdego badanego środowiska, nie tylko tych wymienionych w wątku.

#8
od lipca 2005

Oczywiście, że najlepiej przaz cały rok! Gdyby jednak wszyscy stawiali sobie tak wysoko poprzeczkę, to dzisiaj o florze polskiej wiedzielibyśmy kilkadziesiąt, a może i kilkaset razy mniej niż wiemy, a najciekawsze miejsca, odległe od skupisk ludzi, pozostawałyby w ogóle niezbadane. Najlepiej wybierać sie w teren wtedy, gdy trudne do identyfikacji rośliny, takie jak trawy, mają już kwiaty lub owoce, a więc na przełomie czerwca i lipca. Aby nie pominąć wiosennych efemerofitów - ktorych jednak na wybranych przez Ciebie siedliskach jest niewiele - dobrze odwiedzić też badane stanowisko w pierwszej połowie maja. To w zasadzie powinno wystarczyć, chciaż na stanowiskach ruderalnych może ronąć kilka gatunków, które sa odpowiednio rozwinięte dopiero pod koniec lata. Jezeli okaże się, że w stanie wegetatywnym nie da się ich oznaczyć, dobrze byłoby wrócić tam jeszce we wrześniu po ich kwiaty lub owoce. Pozdrawiam i życzę sukcesów!

#54
od grudnia 2007

Według "Zarysu fitosocjologii stosowanej" C.Wysockiego i P. Sikorskiego cytuję:
Terminy optymalne:
V - pocz. VI - łąki
V-X - pastwiska
V-X - lasy iglaste
IV-V i V-X - lasy liściaste
VI-X - murawy kserotermiczne
V-X - zbiorowiska roślin ruderalnych i segetalnych
Ale zimą też się coś zawsze znajdzie dodatkowego. Pozatym np. łaki zmiennowilgotne powinno się również obchodzić później, ponieważ znaczna część roślin tam wstępujących zakwita dopiero w lipcu i sierpniu

#13
od lipca 2007

2008.02.09 17:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Bronowicki (adam2)
Dzięki wszystkim:)
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 « zbiorowiska roślinne, fitosocjologia «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji