bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nature Restoration Law
« »
Botanika «

#2504
od maja 2007

Nature Restoration Law #1

2023.07.15 09:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
PE przyjął stanowisko negocjacyjne ws. Nature Restoration Law

Europarlament uzgodnił swoje stanowisko dotyczące Nature Restoration Law, czyli unijnego rozporządzenia o odtwarzaniu przyrody. Stanowisko przyjęto niewielką przewagą głosów. Wcześniej głosowano nad odrzuceniem projektu.

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/nature-restoration-law-parlament-europejski-przyjal-stanowisko-negocjacyjne-13683.html

========================================================================
PE za odbudową przyrody

O czym dokładnie mówi Nature Restoration Law? Główne założenie projektu to renaturyzacja przynajmniej 20% terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych i ekosystemów morskich, tak aby do 2050 roku wszystkie te obszaru zostały odbudowane. W jaki sposób UE chce to osiągnąć? Sposobów jest kilka, a dotyczą one m.in.:

poprawienia stanu lasów,
poprawienia ekosystemów rolniczych,
przywracania siedlisk i gatunków,
przywracania swobodnych przepływów rzek,
ochrony populacji owadów zapylających.

To zniknęło z listy

Chociaż niektórzy uznają projekt za zbyt radykalny, naukowcy i ekolodzy obawiają się, że obecne zapisy w Nature Restoration Law to za mało. Dojście do porozumienia w PE kosztowało wiele, kluczowych zmian i wykreśleń. Pod wpływem presji oponentów zrezygnowano z takich punktów, jak niepogarszanie siedlisk, które udało się odbudować czy renaturyzacja ekosystemów na terenach rolnych. Co więcej, odtwarzanie siedlisk lądowych ograniczono wyłącznie do obszarów Natura2000.

Chociaż Parlament Europejski przyjął dziś prawo odbudowy przyrody, jego treść została skrajnie osłabiona przez partykularne interesy wielu prawodawców i to, z czym zostaliśmy, jest wydmuszką w porównaniu do oryginalnego projektu. W efekcie Nature Restoration Law najprawdopodobniej nie będzie skutecznym narzędziem w walce z zapaścią bioróżnorodności i zmianą klimatu, jakiego oczekiwaliśmy – skomentowała wyniki głosowania Marta Klimkiewicz, doradczyni ds. nauki i polityki w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

https://swiatoze.pl/pe-przyjal-kluczowe-prawo-o-odbudowie-przyrody-zagrozenie-dla-rolnictwa-czy-troska-o-przyszlosc/

#2505
od maja 2007

Nature Restoration Law #2

2023.07.17 07:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
„Nie ma Ojczyzny bez miłości i ochrony przyrody ojczystej, więc ucząc kochać i szanować przyrodę krzewimy miłość Ojczyzny”

prof. Adam Wodziczko, 1932 rok.

#399
od sierpnia 2013

Nature Restoration Law #3

2023.09.16 18:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Andrzej Ryś (andreaskot)
Bardzo dobre i ciekawe hasło przedwyborcze. Ciekawe jakby poradziły sobie z nim wszystkie obecne opcji polityczne?

#2510
od maja 2007

Nature Restoration Law #4

2024.02.27 15:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
[Wiadomosci KP] Unijne rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody - przyjęte przez Parlament

Nature Restoration Law już w marcu

Parlament Europejski przed chwilą przyjął, stosunkiem głosów 329 : 275, projekt rozporządzenia o odtwarzaniu przyrody (tzw. Nature Restoration Law). Kolejnym i ostatnim krokiem w tej sprawie będzie decyzja Rady Europejskiej, spodziewana 25 marca. 27.02.2024.

Kolejnym krokiem w pracach nad rozporządzeniem będzie głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim (w marcu 2024 r.?), a następnie formalne przyjęcie zaakceptowanego przez Parlament rozporządzenia przez Radę UE. W tej procedurze nie ma już miejsca na zmiany treści rozporządzenia. Jeśli rozporządzenie zostanie w ten sposób ustanowione, to będzie bezpośrednio wiążące dla państw członkowskich.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W przypadku wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, w Polsce powinniśmy, między innymi:

• W ciągu 2 lat dorobić się powszechnej inwentaryzacji „naturowych” siedlisk przyrodniczych i gatunków, także poza obszarami Natura 2000, wraz z oceną, które płaty siedlisk są w dobrym stanie, a które nie są; z przynajmniej zgrubną mapą lokalizacji wymagających renaturyzacji, oceną jakie powinny być „zasoby referencyjne” w skali kraju, oraz planem środków mających na celu przywrócenie siedlisk do dobrego stanu. Będzie to potrzebne, bo takie dane i plan działań musimy pokazać w krajowym planie odtwarzania przyrody. Do 2030 r. powinniśmy wdrożyć środki mające na celu przywrócenie do dobrego stanu 30% niebędącego w dobrym stanie krajowego areału siedlisk przyrodniczych z zał. I, w pierwszej kolejności w obszarach Natura 2000, a także odtworzenie 30% brakującego areału. W kolejnych dwóch dziesięciolatkach musimy wdrażać środki odtwarzania na kolejnych potrzebujących tego powierzchniach (do osiągnięcia 60% w 2040, 90% w 2050 r.). Istnieją wprawdzie pewne ścieżki odstępstw, np. przy braku wiedzy, lub dla szeroko rozpowszechnionych siedlisk, ale warunki odstępstw są dość restrykcyjne i ograniczone w czasie.

• Zapewnić niezwłocznie, że stan siedlisk „naturowych” nie będzie znacząco pogarszany, także poza obszarami Natura 2000 (wyjątek dla siły wyższej, przedsięwzięć nadrzędnego interesu publicznego, skutków zmian klimatycznych).

• W ciągu 2 lat przedstawić inwentaryzację sztucznych barier podłużnych i poprzecznych na rzekach, oraz plan ich usuwania, wraz ze środkami przywracającymi funkcjonalność terenów zalewowych w dolinach. Pokazać inwentaryzację i plan działań w krajowym planie odtwarzania przyrody. A następnie rozpocząć wdrażanie tego planu – usuwając priorytetowo bariery nie służące dziś żadnym celom, przyczyniając się do 2030 r. do zrenaturyzowania w UE 25 tys. km rzek do stanu „swobodnie płynących”.

• Zapewnić, że do 2030 r. nie dojdzie w skali kraju do utraty netto terenów zielonych w miastach, a później rozpocznie się trend wzrostowy, aż do osiągnięcia „satysfakcjonującego poziomu” (który powinniśmy określić w krajowym planie odtwarzania przyrody)

• Do 2030 r. odwrócić spadek populacji dzikich zapylaczy.

• Wdrożyć środki zapewniające odwrócenie spadkowego trendu Farmland Bird Index, tak by w 2030 r. osiągnąć 105% wartości z 2024 r., a w kolejnych dziesięciolatkach wzrost do 115% w 2050 r.

• W ciągu 2 lat wybrać i pokazać w krajowym planie odtwarzania przyrody dwa z trzech innych wskaźników odnoszących się do przestrzeni rolniczej (indeks motyli łąkowych, zawartość węgla w glebach mineralnych, udział terenów z elementami zróżnicowanego krajobrazu), dla których wykażemy w 2030 r. trend poprawy;

• Zapewnić dobrowolne zachęty dla rolników, które sprawią, że do 2030 r. co najmniej ok. 330 tys. ha użytkowanych rolniczo, odwodnionych torfowisk „będzie objętych środkami odtwarzania gleb organicznych”, w tym co najmniej 82,5 tys. ha ponownie nawodnionych [z tym, że trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek sensowne środki odtwarzania gleb organicznych nie zakładające nawodnienia odwodnionego torfowiska]. W kolejnych dziesięciolatkach areał ponownie nawodnionych torfowisk rolniczych powinien osiągnąć: do 2040 r. – 147 tys. ha, w 2050 – 183 tys. ha. Ewentualna liberalizacja tego celu jest możliwa, ale wymagałaby rygorystycznego uzasadnienia.

• W ciągu 2 lat wybrać i pokazać w krajowym planie odtwarzania przyrody sześć z siedmiu wskaźników odnoszących się do lasów (martwe drewno stojące, martwe drewno leżące, udział drzewostanów o zróżnicowanej strukturze wieku, łączność lasów, węgiel organiczny, udział lasów z gatunków rodzimych, różnorodność gatunkowa drzew), dla których wykażemy w 2030 r. trend poprawy. Będziemy też musieli wykazać pozytywny trend indeksu pospolitych ptaków leśnych;

• Przyczynić się do posadzenia w UE 3 mld dodatkowych drzew poza lasami do 2030 r. (przy rozbiciu proporcjonalnym do powierzchni, na Polskę przypadałoby ok. 230 mln; tj. po 76 tys. drzew na gminę).

• W ciągu 2 lat przedstawić w krajowym planie odtwarzania przyrody planowany harmonogram działań realizujących wszystko powyższe.

https://mail.google.com/mail/u/0/?ui=2&ik=19a5f641a8&view=lg&permmsgid=msg-f:1792056528944300620&ser=1

#425
od sierpnia 2013

Nature Restoration Law #5

2024.02.27 20:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Andrzej Ryś (andreaskot)
"Będziemy też musieli wykazać pozytywny trend indeksu pospolitych ptaków leśnych"
Nie musimy on już trwa od 2000 roku - dane monitoringu państwowego prowadzonego przez GIOŚ to potwierdzają. Można to sprawdzić w monitoringu środowiska w zakładce MPP - Monitoring Ptaków Polski. Populacja pospolitych ptaków leśnych wzrasta średnio w tempie 1% rocznie. W tym samym czasie, czyli od 2000 do 2023 roku wzrasta również pozyskanie drewna. Wynika z tego prosty wniosek: Im więcej leśnicy rąbią drewna w polskich lasach tym więcej przybywa ptaków leśnych. To nie żart to prawda.

#2518
od maja 2007

Nature Restoration Law #6

2024.06.18 08:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)

#2519
od maja 2007

Nature Restoration Law #7

2024.07.29 16:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano dziś Rozporządzenie (UE) 2024/1991 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych i zmiany rozporządzenia (UE) 2022/869, czyli Nature Restoration Law. Oznacza to, że rozporządzenie wejdzie w życie 18 sierpnia.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32024R1991
« »
Botanika «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji