To - wydaje mi się - jest miesiącznica trwała, która to rzadko występuje na niżu, a głównie w Sudetach i Karpatach.
Biotopem tej rośliny są jednak wilgotne lasy liściaste i grąd nie bardzo pasuje, ale kolor kwiatów ( liliowy) - tak, bo miesiącznica roczna ma kwiaty purpurowe i jest rośliną ogrodową, które to rośliny znam pobieżnie.
Hm ... gdyby były ...
Ale cóż, nie ma. ;) Próbuję sobie odświeżyć w swojej pamięci jakąś cechę charakterystyczną tej miesiącznicy ze zdjęcia, no i pewności nie mam, nawet po waszych postach (za które oczywiście dziękuję). Skłaniałbym się raczej ku "Judaszowym srebrnikom", chociażby ze względu na to, że Miesiącznica roczna występuje głównie w Sudetach i Karpatach a nie w środkowym Mazowszu.
Miesiącznica trwała głównie w Sudetach i Karpatach, prawda?
Tak, ale na niżu też tę roślinę można znaleźć.
(wypowiedź edytowana przez Zwieros 13.grudnia.2007)
U mnie na Wzniesieniach Żarskich (to nawet jeszcze nie Pogórze Sudeckie) też rośnie miesiącznica, ale muszę w przyszłym roku sprawdzić jaki to gatunek. Najprawdopodobniej jest to miesiącznica roczna (uciekinier z ogrodów), ale sprawdzę czy najwyższe liście łodygowe są siedzące, czy wszystkie ogonkowe.
#93
od maja 2007
Moim zdaniem na zdjęciu przedstawiona jest Lunaria annua.(Wnioskuję po kolorze kwiatów, które są fioletowe.) Widywałam wielokrotnie miesiącznicę trwałą i nigdy nie miała fioletowych kwiatów, tylko białe.
Moja koleżanka (z Ustronia) powiedziała mi kiedyś że w ich stronach to właśnie Lunaria rediviva nazywana jest potocznie "judaszowymi srebrnikami".
Na zdjęciu jest Lunaria annua. L. rediviva - nasz rodzimy gatunek ma jaśniutkie liliowe kwiaty
Tak na marginesie, w Wikipedii pod hasłem miesiącznica trwała napisano, że jest ona objęta ochroną gatunkową, co oczywiście jest nieprawdą.