Trochę mało szczegółów. Grzybienie białe i północne, bo chodzi tu o to, który to gatunek, są do siebie b. podobne i w dodatku krzyżują się miedzy sobą. U grzybieni białych znamię słupka jest prawie płaskie, żółtawe, u grzybieni północnych znamię lejkowato wgłębione, częściej czerwonawe. Są jeszcze inne różnice, m.in. wynikające z wielkości kwiatów i proporcji ilości płatków i pręcików. Więcej nie mogę pomóc. Stawiałbym na Nymphaea alba. Wiem, że w Nadleśnictwie Lubsko podawane są informacji o występowaniu grzybieni północnych. Należałoby to jednak sprawdzić. Nymphaea candida osiąga w Polsce południową granicę zasięgu, najczęściej można spotkać je a północy kraju. Pozdrawiam
Witam. Mogę dodać z obserwacji jezior na Suwalszczyżnie, różnice bywają widoczne w samym miejscu występowania w jeziorze. W jednym zbiorniku występują oba gatunki N.candida na płytszym lekko zacienionym stanowisku przy brzegu, prawie pod okapem starych olszyn. N.alba dalej od brzegu w pelnym słońcu i zapewne na większej głębokości.
W czasie kwitnienia można je rozróżnić po kwiatach widzianych z brzegu, Kwiaty N.candida są z reguły mniejsze i otwierają się w inny sposób tzn. są jakby przymknięte, w kształcie filiżanki. Kwiaty N.alba są większe i szerzej otwarte, sprawiają wrażenie leżących na wodzie tak, że płatki jej dotykają. Różnice są też widoczne (z lodki) w kształcie owoców, analogicznie wielkość i kształt nasady.
Nymphaea alba 100%. Żółte znamię o więcej niż 12 ząbkach