Staram się obwąchiwać każdą napotkaną roślinę. Spektrum zapachów roślin jest praktycznie nie do określenia. Trędownik bulwiasty pachnie odpychająco, chociaż trudno mi określić jak?!
#190
od kwietnia 2007
Dzięki!
Pora kwitnienia czerwiec-wrzesień, czyli zaczyna kwitnąć.
"...zazwyczaj otwarty jest jeden kwiat w kwiatostanie..." i faktycznie na 5 zdjęciu to widać.
Co do zapachu nie wąchałem. Od następnego sezonu zacznę obwąchiwać wszystkie fotografowane rośliny, bo w wielu przypadkach okazuje się to ważną wskazówką do rozpoznania.
Witam. Mam taką roślinę przy oczku wodnym. Kwitnie późnym latem. Kwiaty są oblegane przez pszczoły i co dziwne przez osy. Widocznie ten zapach jest silny dla owadów, ja osobiście go nie wyczuwam. Roślina wyrosła sama, zapewne nasiona zawlokłem wraz z ziemią z mokrej łąki.
#533
od grudnia 2006
Krzysztof, czy jesteś pewien, że to były osy ? Głównym tematem moich fotografii są owady (prezentowane, niestety nie na tym forum). Z kilkuletnich obserwacji wynika, że kwiatami oraz liśćmi tej rośliny najbardziej interesują się klecanki (Polistes). Owady te trochę przypominają osę (Vespa). Bardzo chętnie zjadają liście trędownika, a odurzone chyba aromatem kwiatów całymi godzinami kochają się na jego łodydze.
Na owadach to się dobrze nie znam. Mogły to być inne, nie osy. Zwróciły moją uwagę właśnie swą liczebnością. Tak wielu owadów na jednej roślinie nie spotykam, na co dzień.
#1979
od stycznia 2007
Zauważcie, że jak wrzucić trędownik bulwiasty w Google to "wyskakują" informacje o pożytkach pszczelarskich - że to bardzo miododajna roślina, aż nie do wiary, ale ponoć jedna z najlepszych miododajnych - stąd ta liczba owadów na trędowniku?
Zdecydowanie jest to najlepsza krajowa roślina miododajna. Wydajność miodowa z 1ha wynosi do 850 a nawet 1000kg. Co oznacza, że przy zwartym łanie tej rośliny o powierzchni jednego hektara pszczoły znoszą tyle nektaru, że po odparowaniu nadmiaru wody mogą zmagazynować do 1000kg miodu!
Jeśli przyjmiemy, że nektar ma 80% wody a dojrzały miód 20% to według mnie ten hektar może wyprodukować 4000kg nektaru w jednym sezonie - imponujące.
Zajmuję się pszczelarstwem i w tym roku chcę parę egzemplarzy posadzić przy swojej pasiece.
Zapach nektaru przyciąga wiele owadów, również osy.
#5834
od stycznia 2007
To niesłychanie cenna roślina! :-)))
Obecnie już znam go dobrze "z natury", kwiatki fakt, niepozorne, a tyyyle w nich netaru :-)))