Zostałem wywołany do tablicy. Kolejne kłopoty z nomenklaturą. Co wy na to? Ja wolę wersję Ledum palustre tak jak to jest u nas w Atlasie.
Jeśli wierzyć w to, co napisane jest poniżej:
„The WFO Plant List jest najbardziej wyczerpującą i autorytatywną listą roślin świata, prowadzoną przez globalną społeczność ekspertów taksonomicznych jako bezpłatne i ogólnodostępne źródło informacji. Jest to statyczna lista wszystkich znanych gatunków roślin wygenerowana na podstawie dynamicznego szkieletu taksonomicznego World Flora Online (WFO). WFO ma być kompletna dla gatunków roślin naczyniowych (rośliny kwitnące, iglaste, paprocie i ich sprzymierzeńcy) oraz mszaków (mchy i wątrobowce)”
… to powinniśmy pozostać przy starej nazwie gatunkowej bagna zwyczajnego Ledum palustre L., a Rhododendron tomentosum Harmaja uznać jako jego synonim. W naszym ostatnim wydaniu Roślin Naczyniowych Polski 2020, w ogóle nazwa Rhododendron tomentosum nie występuje.
Tak na marginesie, w 2007 r., kiedy zaczynałem swoją przygodę z roślinkami, to w pamięci utkwiły mi takie łacińskie nazwy gatunków jak właśnie Ledum palustre, Arnica montana czy Erica tetralix, spotykanych kilkadziesiąt, kilkaset metrów od mojego miejsca zamieszkania -:)
(wypowiedź edytowana przez Borealis 03.maja.2022)
Też uważam, że poprawianie Karola Linneusza w tym wypadku jest nieuzasadnione.
Dziękuję za wyjaśnienie nazewnictwa. Poprosiłem Piotra o wątek w tej sprawie, choć przypuszczam, że będę zaskoczony takimi informacjami z dziedziny taksonomii jeszcze nie raz. W technikum uczyłem się o rodzinie baldaszkowatych, motylkowatych a teraz się to zmieniło na selerowate, bobowate. Ale to było bardzo dawno. Śledzę to forum na bieżąco i cały czas się uczę. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Badania molekularne wskazują że Ledum to synonim Rhododendron, zatem jednak Rhododendron tomentosum
Dzisiaj pojawił się kolejny dylemat, na kanale YouTube dowiedziałem się, że cieciorka pstra to topornica pstra, Securigera varia. Trzeba się chyba jednak przyzwyczaić do zmian.