Krzewinka, kwiatki żółte, listki z kończykiem, z motylkowatych.
Być może jest to janowiec barwierski o ile żagielek i łódeczka (w kwiecie) są nagie, albo szczodrzeniec główkowaty, tylko tu okres kwitnienia nie zgadza się, gdyż ta ostatnia roślina kończy kwitnienie w lipcu.
Janowiec odpada, ma pojedyncze liście, no i Citisus też bo ten kończyk na szczycie nie pasuje, on ma zaokrąglone szczyty listków
Zdarza się, że szczodrzeńce zakwitają dwukrotnie, wiosną i latem, a nawet jesienią, jak w przypadku szczodrzeńca czerniejącego. Jeśli chodziłoby o kształt liści, to najbardziej pasowałoby mi szczodrzeniec rozesłany (ma szczyt listków zaokrąglony, z krótkim ostrzem).
ale na drugim zdjeciu wyraźnie widać, że listki są na szczcie ząbkowane a tego już u szczodrzeńców nie ma, mnie te listki przypominają Medicago, ale żaden "nasz" gatunek nie pasuje, do szczodrzeńca też niestety te listki mi nie pasują. Normalnie zagwostka, co to takiego jest?
#1801
od stycznia 2007
Przy najbliższej okazji chciałabym raz jeszcze odwiedzić mojego motylkowatego żółtka i uzupełnić obserwacje, choć nie wiadomo w jakiej kondycji on teraz będzie, po prawie miesiącu od ostatnich odwiedzin, a tu prawie listopad...
Mogę jeszcze raz przejrzeć wszystkie fotki w maksymalnej rodzielczości, choć przyznaję, że nie wyszły mi najlepsze. Na usprawiedliwienie, było trudno, bo na skarpie, w sporym cieniu, ale powinnam się bardziej przyłożyć!!!
A może ktoś chciałby obejrzeć te fotki w maksie? Jeśli tak, to mogłabym je przesłać.
Nie wiem, czy to może mieć jakieś znaczenie, widzę na trzecim zdjęciu taki jakby kolec wychodzący z węzła pod przekwitłym kwiatkiem - w dwóch miejscach.
Basiu, wszystko widać, nie wiem co ty chcesz jeszcze uzupełniać? Może owoce, ale jeden strąk widać....ja nie wiem, przeskanowałam wszystkie polskie rodzaje i gatunki Fabaceae, pojęcia nie mam co to jest?
Poczekajmy, może ktoś jeszcze będzie miał jakiś pomysł
Ps. Ja na tych zdjęciach kolców nie widzę
Basiu, myślałam o Medicago falcata i x varia, niestety po przemyśleniu odpada, w tym przypadku są za duże kwiaty, kwiatoastany luźne, skąpokwiatowe. U powyższych Medicago kwiaty są zebrane w wyraźne główki i są mniejsze, bardziej "stulone".
Wydaje mi się, że to jest wyka brudnożółta (Vicia grandiflora)- inwazyjny gatunek, często spotykany na przydrożach, czasami również na polach.
Vicia grandiflora ma zupełnie inne liście.