bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czy to rodzaj torfowiska, czy łąki?
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « torfowiska «
i

#1722
od stycznia 2007

2007.10.02 20:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Proszę o pomoc w próbie chociaż przybliżonej klasyfikacji pewnego obszaru napotkanego w Parku Krajobrazowym Promno (Wielkopolska).
Park Krajobrazowy Promno, chociaż nie ma dużej powierzchni, to jednak ma bardzo atrakcyjną, polodowcową rzeźbę terenu.
Przez Park biegnie szosa, którą jadąc pewnego dnia spostrzegłam coś bardzo ciekawego.

Po jednej stronie szosy:
po lewej stronie
po lewej stronie

Po drugiej stronie szosy:
po drugiej stronie
po drugiej stronie

Początkowo zwróciłam uwagę na bardzo poryty teren - robota dzików? Aż nie do wiary, że dziki są w stanie tak głęboko wręcz przeorać teren. Obserwując podłoże w tym miejscu stwierdziłam, że jest to warstwa torfu.
torf

Jeszcze kilka widoków terenu:
widok
widok
widok

Teren leży w niezbyt głębokiej niecce, otoczony lasem liściastym i może być okresowo podmokły. I tu raz jeszcze wraca pytanie z tytułu wątku, czy jest to rodzaj torfowiska, czy rodzaj łąki.
W kolejnym poście pokażę roślinność, jaką tam zaobserwowałam teraz, we wrześniu.
i

#1723
od stycznia 2007

2007.10.02 21:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Rośliny, które zaobserwowałam 28 września br.:
roœliny
roœliny


roœliny roœliny
roœliny rosliny
roœliny roœliny
rosliny rosliny


Na wzniesionych miejscach rosną gatunki sucholubne:
rosliny rosliny

#239
od maja 2007

2007.10.03 11:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Pierwsze dwa zdjęcia wskazują na podtopiony fragment lasu (nie jest to żaden typ olsu) powstały najczęściej w wyniku bałaganu i nieprzemyślanej polityki nadleśnictw, które nie wiedzieć po co, meliorowały (mam nadzieję, że tego już nie czynią) wszelkie, podmokłe obszary leśne. W wyniku gospodarczego wykorzystywania lasów, powstało mnóstwo dróg leśnych, dojazdowych (do zrębów), oddziałowych i wszelkiej innej maści duktów. W związku z taką polityką "gospodarczą" w lasach, liczne niegdyś strumienie i inne cieki muszą się przedzierać pod zawalonymi i niedrożnymi przepustami. Tu chyba widać efekt tej "działalności", no chyba że to sprawka bobrów, ale wtedy, Barbaro nie omieszkała byś pokazać nam pracowicie wykonane przez te stworzenia żeremia. Na następnych zdjęciach wg mnie, widać zarastający, w wyniku sukcesji wtórnej (trzcina, pokrzywa), obszar podmokłej łąki, dawno nie użytkowanej. Wcześniej mógł być tam naturalny, płytki zbiornik wodny (może na jakimś cieku), który osuszano na potrzeby gospodarki rolnej. Trudno tu określić typ tego antropogenicznego zbiorowiska łąkowego. W dobie niekorzystnych zmian przyrodniczych i gospodarczych, jakim poddawane są zbiorowiska łąkowe, ich klasyfikacja nastręcza coraz większych trudności. Nie podejmę się tu zaklasyfikowania przedstawionego obszaru do konkretnej fitocenozy. Na marginesie, takich zdegradowanych obszarów przybywa u nas szczególnie w zachodniej i północnej części kraju. Z jednej strony nie wiem, czy cieszyć się z zarastającej brzozą i sosną nieużytkowanej łąki, czy martwić z że nikt nie użytkuje (kosi) łąk, aby ocalić ginące w zastraszającym tempie rośliny kwiatowe, nierzadko chronione.
i

#1725
od stycznia 2007

2007.10.03 21:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Nieopodal torfowiska/łąki, która mnie zaciekawiła i jest tematem tego wątku leży jezioro Drążynek, które wraz z przyległymi łąkami bagiennymi tworzy rezerwat flory i fauny o łącznej pow. 6,45 ha. Dokładną topografię terenu i ewentualne związki mojej łąki z obszarem rezerwatu będę stopniowo rozpoznawać, nota bene z pewną ostrożnością, gdyż nie chciałabym wejść w paradę dzikom, znajdującym schronienie w nadbrzeżnych zaroślach. Z uwagi na to wszystko, i dziką zwierzynę, i to, że jest to rezerwat przyrody, najlepiej będzie eksplorować rezerwat wytyczonymi weń szlakami.

Czym słynie rezerwat przyrody jezioro Drążynek? Stanowi największe skupisko kłoci wiechowatej w Wielkopolsce. Z rzadkich roślin występują tu gatunki torfowiskowe m.in. rosiczka (okrągło i długolistna), reliktowy mech glacjalny (mokradłosz). W pobliskich lasach rośnie wawrzynek wilczełyko, jarząb brekinia, storczyk - obuwik pospolity, orzesznik pięciolistny i żywotnik olbrzymi. W bogatym runie leśnym licznie występują przylaszczki, fiołki, pierwiosnki, zawilce i kokorycz. Na jeziorze znajdują się duże skupiska grzybieni białych i grążela żółtego. Bogato reprezentowaną jest fauna ważek.

Natomiast temat tego wątku - torfowisko/łąka - ze swą (obserwowaną we wrześniu) dość pospolitą roślinnością, stanowi dla mnie ciekawostkę o tyle, że zastanawiam się, czego mogę po niej oczekiwać na wiosnę. Czy jest szansa, by na niej również spotkać jakieś ciekawe gatunki? Przekonam się, gdy nastanie wiosna.

#12
od września 2007

Trudno wywnioskować ze zdjęć co to tak naprawdę może być. Jak pisał Pan Roman może być to efekt działalności bobrów, które są w stanie zalać określony teren w krótkim czasie. Może być to też okresowo zalewana łąka.
i

#1729
od stycznia 2007

2007.10.04 20:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
To co ''po jednej stronie szosy'' to faktycznie może być efekt działalności człowieka, a to co ''po drugiej stronie szosy'', ze szczególnym naciskiem na otoczenie pobliskiego jeziora Drążynek - będę rozpoznawać na wiosnę.
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « torfowiska «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji