Turzyca na zdjęciach kępkowa, wysokości około 30-40 cm.
(wypowiedź edytowana przez ponczekus 03.października.2007)
Zdjęcia przesunięte do osobnego wątku.
(wypowiedź edytowana przez ponczekus 03.października.2007)
Według mnie ta pierwsza to może być Carex gracillis (turzyca zaostrzona), ale za mało cech. Na resztę nie mam pomysłu.
Dla mnie przy oznaczaniu tego rodzaju najważeniejsze jest to, czy turzyca jest kępkowa, czy rozłogowa, czy osobno są kwiatostany męskie i żeńskie, ile znamion ma słupek, jaka jest wielkość i kształt pęcherzyków, długość podsadek. Te cechy najczęściej trzeba mieć, aby oznaczyć turzycę do gatunku.
Nie bardzo wiem, co to i gdzie są te pęcherzyki. Proszę o pomoc.
#1743
od stycznia 2007
A propos pęcherzyków, zacytuję fragment opisu kwiatów roślin turzycowatych, zamieszczonego w ''Roślinach łąkowych'' Zbigniewa Nawary (Multico Oficyna Wydawnicza):
''...Podobnie jak u traw kwiaty roślin turzycowatych są wiatropylne i w związku z tym niepozorne. Najbardziej charakterystyczne w tej rodzinie są bezokwiatowe, jednopłciowe kwiaty turzyc: żeńskie - słupkowe, męskie - pręcikowe.
Pojedynczy słupek kwiatów żeńskich zbudowany jest z jednokomorowej zalążni oraz długiej szyjki zaopatrzonej w dwa lub trzy znamiona (ważna cecha rozpoznawcza). Zalążnia i szyjka słupka otoczona jest listkiem, który tworzy pęcherzyk. Jest on często wyciągnięty w dzióbek, z którego wysuwa się szyjka słupka. Kształt, barwa, unerwienie pęcherzyka oraz długość jego dzióbka to jedne z ważniejszych cech rozpoznawczych gatunków turzyc.
Kwiaty męskie składają się z trzech pręcików. ...''
#1744
od stycznia 2007
Zatem przechodząc od teorii do praktyki - pierwsza fotka przedstawia kwiaty żeńskie - kłosy zbudowane z wielu pęcherzyków, z których wystają dwa(?) znamiona, a każdy pęcherzyk umieszczony jest u nasady drobnej przysadki.
Według opisu turzycy zaostrzonej z ''Roślin łąkowych'' Z. Nawary:
'... Kwiaty żeńskie ze słupkiem o dwóch znamionach. Przysadki kwiatów żeńskich jajowatolancetowate, zaostrzone, czarnobrązowe z zielonym grzbietem. Pęcherzyki długości 2-3 mm, krótsze od przysadek, zielone, później brązowiejące, niewyraźnie trójkanciaste, brodawkowane, niewyraźnie unerwione, z bardzo krótkim dzióbkiem. ...''
Hmm, czyżby właśnie zaczynała się i moja przygoda z turzycami???
dziękuję bardzo, może i moja przygoda z turzycami się zacznie. Ale to już zobaczymy wiosną :)