Na podstawie załączonych fotek (szeroka warżka wyraźnie trzyłatkowa, z szerokimi łatkami bocznymi, gęsty kwiatostan, szerokie plamiste liście i mocny pokrój całej rośliny) skłaniałbym się ku kukułce szerokolistnej Dactylorhiza majalis.
Dzięki za potwierdzenie mojego oznaczenia
Roślina na zdjęciu jest dość ciekawa, zapewne jest to Dact.maialis jednak niezbyt typowa. Wiele podobnych roślin klasyfikowano często jako Dact.traunsteinerii. Warto zwrócić uwagę na liście - są w przewadze wąsko-lancetowate i zarazem równowąskie, jedynie dolny liść wyraźnie szerszy, co skłania oznaczenie wyraźnie w kierunku Dact.maialis. Roman zwrócił uwagę na mocny pokrój kwiatostanu - to również świadczy o Dact.maialis. Za główną przyczynę powstawania takich form przyjmuje się wielokrotne krzyżowanie roślin w obrębie wąskiej liczby osobników - stąd lekkie "kaźirodcze zdegenerowanie". Możesz proszę coś więcej napisać o tym stanowisku - ile roślin łącznie obserwowałeś w okolicy? Pozdrawiam
Krzysiek
#1042
od lutego 2007
Stanowisko tej rośliny to podmokła łąka z wysoką wodą gruntową (około 10-15 cm pod ziemią jest woda), w pobliżu znajduję się duża około 80-100 metrów kępa lasu olchowego na bardzo podmokłym gruncie. Z drugiej strony kępy znajduje się pole uprawne na którym siane jest zboże (mieszanka) lub kartofle. Roślina rośnie wśród wysokich traw i turzyc. Na tym stanowisku rośnie dość duża liczba roślin - ja naliczyłem ich ponad sto. Wszystkie przypominają te ze zdjęcia - chociaż trafiały się o kolorze trochę jaśniejszym.