bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Jakie to torfowisko? - podział na trzy główne rodzaje
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « torfowiska «

#11
od września 2007

Witam,

Ze śledzenia różnych wątków doszedłem do wniosku, że należałoby przedstawić Wam jak szybko i z 99% pewnością odróżnić trzy podstawowe typy torfowisk (niskie, przejściowe, wysokie).

Dobrym przykładem jest wełnianka. Wełnianka pochwowata rośnie na t. wysokich a wełnianka wąskolistna na torfowiskach niskich. Jeśli spotyka się te gatunki razem to oznacza, że to torfowisko przejściowe.
Na torfowisku niskim nie spotkamy mchów torfowców, natomiast na t. wysokim nie spotkamy trzciny pospolitej, ale wszystko to spotkamy na przejściowym. Nie mam teraz przy sobie literatury, ale wiem, że bogaty rodzaj jakim jest turzyca też posiada gatunki, które mają optymalne warunki na konkretnych typach torfowisk. Zamieszczę je w dalszej części wątku.
Typy torfowisk różnią się też zaopatrzeniem w wodę. T. niskie są zaopatrywane wodami gruntowymi, t. wysokie wyłącznie opadami atmosferycznymi, a przejściowe jak można się domyślić obydwoma.
Tak więc można wywnioskować, że t. wysokie występują głównie na północy naszego kraju, gdzie opady są w ciągu roku bardziej obfite.

#212
od maja 2007

2007.09.14 15:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
Przeglądając literaturę dot. torfowisk znalazłem kilka informacji na temat głównych typów torfowisk i ich cech charakterystycznych:

Tradycyjnie, ze względu na sposób zasilania w wodę i składniki odżywcze, wyróżnia sie dwa typy torfowisk - niskie i wysokie. Tzw. torfowiska przejściowe mogą łączyć w sobie elementy torfowisk obu głównych typów (torfowiska mieszane) bądź stanowią stadium w procesie przekształcenia się torfowisk niskich w wysokie.

Torfowiska niskie rozwijają się na obszarach zasilanych wodami gruntowymi i powierzchniowymi o znacznej ruchliwości, zasobnymi w składniki mineralne. Są to głównie obniżenia terenu nad wypłycającymi się jeziorami eutroficznymi i doliny wolno płynących rzek. Flora, jak i roślinność torfowisk niskich jest bogata. Rosną tu min. gatunki szuwarowe (trzcina pospolita, pałka szerokolistna, manna mielec, turzyca sztywna i tunikowa), rośliny podmokłych łąk (np. knieć błotna, ostrożeń błotny, czermień błotna, niezapominajka błotna), liczne mchy brunatne, zwłaszcza z rodzaju mokradłosz i sierpowiec, torfowiskowe turzyce (siwa, pospolita, Davalla), storczyki (kukułka szerokolistna, krwista, kruszczyk błotny), krzewy i drzewa (wierzba uszata, szara i rokita, olsza czarna, brzoza omszona) i wiele innych.

Torfowiska wysokie rozwijają się najczęściej na wododziałach, w miejscach bezodpływowych, i zasilane są wodami opadowymi, ubogimi w sole mineralne. Gatunki tworzące zbiorowiska cechują niewielkie wymagania troficzne. Podstawowym elementem torfowiska wysokiego są rozwijające się masowo torfowce (magellański, czerwonawy, brunatny, odgięty, spiczastolistny) tworząc mszar, który jest nieco wypukły w zarysie i stanowi mozaikę kęp i dolinek. Torfowiec magellański, czerwonawy i brunatny rosną na kępkach, a odgięty i spiczastolistny w podtopionych dolinkach. Z mszarami związane są krzewinki z rodziny wrzosowatych (żurawina błotna, modrzewnica zwyczajna, bagno zwyczajne), rosiczki, bagnica torfowa, gatunki z rodziny turzycowatych - turzyca bagienna, przygiełka biała, a także skarlałe sosny. Roślinność torfowiska wysokiego tworzą różne odmiany mszaru, zbiorowiska z turzycą bagienną i przygiełką białą, a w końcowych fazach rozwoju torfowiska także fitocenozy boru bagiennego.

Torfowiska przejściowe zasilane są zarówno wodami opadowymi, jak i gruntowymi oraz powierzchniowymi o słabej ruchliwości. Są one żyźniejsze od torfowisk wysokich, ale mniej żyzne w porównaniu z niskimi. Występują tutaj gatunki zarówno nisko, jak i wysokotorfowiskowe, a roślinność ma charakter pośredni. Tak jak na torfowisku wysokim, główna masę stanowią torfowce. Dominuje tu torfowiec odgięty, który tworzy mszar dywanowy, przez co torfowisko ma najczęściej powierzchnie płaską. Obok mszaru roślinność torfowisk przejściowych tworzą zbiorowiska mszysto - turzycowe z dominacją turzyc - nitkowatej, strunowej i obłej, a także zbiorowiska zaroślowe i leśne, np. brzeziny bagienne.
i

#242
od lutego 2007

2008.09.25 20:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Na zdjęciu poniżej torfowisko przejściowe.

#212
od maja 2008

2008.09.26 10:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata (daphne)

#243
od lutego 2007

2008.09.26 10:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Co nie zmienia faktu, że jest to torfowisko przejściowe.

#213
od maja 2008

2008.09.26 14:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata (daphne)
Skąd wiesz?
i

#245
od lutego 2007

2008.09.26 17:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Przeczytaj post Romana tam jest to wyjaśnione, albo przyjedź w nasze okolice to zbadasz to torfowisko i wyrobisz sobie zdanie na ten temat. Muszę Ci powiedzieć , że warto bo na torfowiskach przejściowych w powiecie żarskim wystepuje wiele rzadkich i zagrożonych gatunków roślin naczyniowych między innymi rosiczka pośrednia czy przygiełka brunatna.

W innych niż torfowiskowe zespołoch roślinnych można spotkać również tak rzadkie rośliny jak: ponikło wielołodygowe, kropidło piszczałkowate, pióropusznik strusi, długosz królewski czy śnieżyca wiosenna i wiele innych a gdy znudzą Ci się rośliny naczyniowe polecamy porosty wsród nich brodaczki ( https://www.bio-forum.pl/messages/11141/161868.html)
W sobotę wybieramy się z Romanem na torfowisko Guzów. Zapraszamy Małgosiu. Zbiórka na dworcu PKS w Jasieniu o 9.00.


przygiełka brunatna

przygiełka biała

rosiczka pośrednia
i

#246
od lutego 2007

2008.09.26 18:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Jeszcze jeden fragment tego torfowiska z wełnianką wąskolistną.

#215
od maja 2008

2008.09.27 17:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata (daphne)
Chętnie bym się tam wybrała, ale na razie jestem w Warszawie :(

#251
od lutego 2007

2008.09.27 18:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Cóż stolyca ważniejsza.

#219
od maja 2008

2008.09.27 19:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata (daphne)
Zależy jakie się ma możliwości...

#2
od marca 2009

2009.03.18 17:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Łukasz Kozub
Podział torfowisk wykorzystywany w Polsce (na wysokie, niskie i przejściowe) mimo, że wynika z dobrych założeń jest niestety dość mało precyzyjny, a ponadto nie opiera się na jednakowych kryteriach ponieważ my sugerujemy się roślinnością, a twórcy tego podziału sugerowali się hydrologią. Oczywiście jedno wpływa na drugie, a roślinność reaguje nawet na subtelne zmiany w hydrologii.
Ponadto typowy podział oligotroficzne-eutroficzne można rozumieć w dwóch płaszczyznach. Może on dotyczyć zasobności w biogeny (azotany, fosforany itp.) ale także zasobności w substancje mineralne (wapń, magnez)... Te dwa pojęcia żyzności są często mylone.

I tak jeśli torfowiska są zasilane tylko opadami to są to torfowiska ombriogeniczne, czyli prawdziwe torfowiska wysokie. Tworzą się w klimacie chłodnym i wilgotnym w Polsce tylko na północy oraz w górach. Zestaw roślin typowo wysokotorfowiskowy. Woda na torfowisku kwaśna i bardzo miękka (można sprawdzić za pomocą dość taniego zestawu dla akwarystów), bardzo niska mineralilizacja (przewodnictwo 5-20 μS/cm) i niska zawartość azotu i fosforu.
Torfowisko choć trochę wzniesione ponad otaczający je obszar (to zapewnia odciecie od kontaktu z wodami gruntowymi i powierzchniowymi).
W Polsce takie torfowiska to np. torfowiska Orawsko-Nowotarskie, Torfowiska w Dolinie Izery, oraz wiele drobnych torfowisk na Pomorzu środkowym i Gdańskim oraz wzdłóż granicy Rosyjskiej.

Wszystkie inne torfowiska zasilane są wodami gruntowymi, lub powierzchniowymi mającymi montak z gruntem i właściwie są torfowiskami niskimi.
I tak:
Mogą być kwaśne torfowiska niskie, gdzie woda np. pochodzi z niewielkiej zlewni porośniętej borami na piaszczystych glebach, jest mało ruchliwa itp. Odczyn bardzo kwaśny, ale mineralizacja wyraźnie większa (20-200 μS/cm)i często też wyższa koncentracja biogenów. Roślinność jest wtedy też przeważnie wysokotorfowiskowa, ale jest przewaga tzw "facji" dolinkowej z przyigiełką białą, bagnicą torfową, wełnianką wąskolistną i "zielonymi" gatunkami torfowców.
Tego typu roślinność często wykształca się jako pło na zarastających jeziorkach dystroficznych które kiedyś były eutroficzne, lub w obszarach o suchym klimacie w zagłęieniach bezodpływowych o małej zlewni.Np. torfowiska Lasów Janowskich, torfowiska pojezierne na Mazurach, Pomorzu i Suwalszyźnie, wiele torfowisk Polesia.

Jeszcze dziwniejsze układy mogą wystąpić, na obszarach o chłodnym i wilgotnym klimacie, gdzie bardzo zasobne w wapń jeziorka porastają płem, na którym rozwija się typowy mszar turzycowy z bobrkiem, wełnianką wąskolistną, czasem nawet z kłocią wiechowatą, ale szybko dochodzi do jego oligotrofizacji powierzerzchniowej (dzięki opadom) i pojawiają się torfowce, żurawina czy rośliczka), ale głębiej korzeniące się rośliny dalej mają dostęp do wapńa więc torfowce przerastane są przez wełniankę wąskolistną, ale nawet przez storczyki z rodzaju Dactylorhiza, wierzbę lapońska czy kłoć. Takie układy bardzo zaburzają naszą wiedzę na temat torfowisk i to dla nich wymyślono określenie "torfowiska przejściowe".

Typowe torfowiska niskie to te, gdzie dominują dość ruchliwe wody powierzchniowe lub podziemne. Ogólnie wszystkie są dość zasobne w wapń, ale różnicuje je przede wszystkim zasobność w biogeny.
Od razu możemy z nich wydzielić grupę torfowisk fluwiogenicznych, związanych z zalewaniem przez rzeki. Woda rzeczna jest zasobna w wapń, ale ponadto jest bardzo zasobna w składniki odżywcze i siedlisko jest eutroficzne. W takich warunkach rosną trzcinowiska, szuwary pałki i manny mielec, szuwary wielkoturzycowe.
Dobrym przykładem jest Narwiański Park Narodowy, Międzyodrze itp.

Te torfowiska, które są zasilane wodami podziemnymi są zazwyczaj dużo bardziej ubogie w biogeny. Typowe, o średniej zasobności w wapń i magnez tworzą mechowiska i niskie turzycowiska z mchami brunatnymi, bobrkiem trójlistkowym i niskimi gatunkami turzyc. Takie układy są bardzo wrażliwe na zaburzenia, dlatego dziś niezwykle rzadkie. Stanowią one także miejsca występowania storczyków z rodzaju Dactylorhiza. O tych torfowiskach można powiedzieć, ze są zasadowe (lub obojętne) ale oligotroficzne.
Tu najbardziej znane to torfowiska w Dolnie Rospudy, Kotlina Biebrzańska, ale też wiele drobnych torfowisk w dolinach rzek pojeziernych i na lądaowacejących dośc zasobnych w wapń jeziorach.

Jeśli zaś wody podziemne zawierają bardzo dużo węglanu wapnia (np. ponieważ pod powierzchnią płytkiego torfowiska zalega kreda jeziorna, lub wody gruntowe przepływają przez skały zasobne w wapń mogą sie utworzyć jeszcze inne torfowiska. Jeśli wody zasobne w wapń stagnują to tworzą się szuwary np. kłoci wiechowatej, marzycy, turzycy davalla itp., często ze storczykami. Takie torfowisk spotkamy np. na pokładach kredy jeziornej na nizinie Szczecińskiej czy koło Chełma, czy na pojezierzu Sejneńskim.

Zaś jeśli wody są w ruchu to dochodzi do wtrącania się martwicy wapiennej i powstają nawapienne torfowisk źródliskowe na trawertynach z rzadkimi gatunkami mchów i np. skrzypem olbrzymim, tu dobrym przykładem są źródliska nad Jeziorem Jaczno, czy torfowiska Pienin.

Mam nadzieję, ze nie namieszałem.

Postaram się w następnym poście umieścić zdjęcia.

Pozdr

Łukasz

(wypowiedź edytowana przez lukasz_kozub 18.marca.2009)

#27
od września 2007

Bogata wypowiedź.
Jeśli można wiedzieć to skąd ma Pan wyniki przewodności?

#5
od marca 2009

2009.03.20 10:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Łukasz Kozub
Wyniki przewodności mam niestety tylko z obserwacji własnych i informacji prowadzących zajęcia z zakresu ekologii i ochrony torfowisk na Wydziale Biologii UW (dr M. Szańskowski, dr P.Pawlikowski, prof. dr hab S. Kłosowski).
Przypuszczam, że dane te można znaleźć w publikacjach tych naukowców.

Pozdrawiam

Łukasz
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « torfowiska «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji