Witam serdecznie,
Mam problem z oznaczeniem zbiorowiska roślinnego na polanie w powiecie Wieluńskim. Jest ona zlokalizowana pomiędzy lasem i rzeką Wartą. Zbiorowisko leśne znajdujące się obok, określone jest jako Bór świeży, pokrywa mszysto-czernicowa.
Na mapie BDL ten teren określony jest jako zadrzewienie 10 arowe, w skład którego wchodzi Olsza i Brzoza w wieku 43 lat.
Ze względu na porę roku udało mi się oznaczyć gatunki:
-fałdownik nastroszony
-jaskier ostry
-jaskier rozłogowy
-jastrzębiec kosmaczek
-jeżyna wzniesiona
-kuklik pospolity
-orlica pospolita
-ostrożeń polny
-pokrzywa zwyczajna (dość spora ilość)
-przetacznik ożankowy
-przytulia pospolita
-sitowie leśne
-sit rozpierzchły
-szczaw (chyba zwyczajny)
-trzcinnik pisakowy (sporo)
-turzyca owłosiona
-wiechlina gajowa i łąkowa
Byłabym wdzięczna za pomoc :)
Fitosocjologia to nie moja działka. Czekamy na innych konsultantów. Póki co, jeśli rządzi tutaj trzcinnik piaskowy to być może najlepiej będzie się posiłkować oznaczeniem zbiorowiska z opisu gatunku w Wikipedii - Gatunek o niewielkich wymaganiach siedliskowych. Jest światłolubny, choć rośnie też w miejscach umiarkowanie zacienionych. Jest wskaźnikowy dla niskiego poziomu wód gruntowych. Najsilniej rośnie na glebach luźnych i kwaśnych. Za sprawą silnie rosnących rozłogów zagłusza inne gatunki. W leśnictwie traktowany jako uporczywy chwast[5]. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Epilobietea angustifolii i Ass. Calamagrostietum epigeji[6]. Masowo porasta niezalewane odsypiska rzeczne w dolinach rzek[5].
Zazwyczaj taki zastaw gatunków można również traktować jako coś, czego nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Tym bardziej, że dla prawidłowej klasyfikacji, a ile dobrze pamiętam niezbędna jest wiedza o wzajemnych stosunkach ilościowych oraz towarzyskości pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Lista obecności to za mało. To wynika z metody Brauna-Blanqueta