U mnie spotkałam takie gatunki, które występuja według ksiązek tylko w Tatrach :np. smotrawę okazałą, zerwę kulistą !! Czy ktoś zauważył też jakieś ciekawe anomalie?
Alicjo, ''u mnie'' to oznacza jaki region Polski?
Na początku myślałam, że to nie zerwa kulista.Przestudiowałamjednak atlasy ze zdjęciami i nie ma wątpliwości. To właśnie ta roślina. Nad smotrawą też się zastanawiałam . Kto by pomyślał ! Wiele razy byłam w Tatrach i nigdy nie widziałam tych roslin. A tu umnie blisko i takie rośliny!
#1599
od stycznia 2007
Według Przewodnika Kwiaty Tatr Z. Mirek, H. Piękoś-Mirkowa (wyd. Multico Oficyna Wydawnicza) - smotrawa okazała w Tatrach to gatunek zdziczały z ogródków (np. w dolnej części Doliny Kościeliskiej). W Polsce status gatunku jest niepewny, być może tylko w Bieszczadach rodzimy, dość często uprawiany jako roślina ozdobna i często dziczejący.
Jeśli chodzi o zerwę kulistą to wg tego samego Przewodnika - w Polsce występuje w Sudetach i Karpatach, a także na przylegającym niżu i w Pasie Wyżyn, pojedyncze stanowiska podawane z Polski północnej obecnie są już wymarłe. Masz szczęście, Alicjo, że możesz u siebie obserwować i cieszyć się obecnością tej roślinki. U mnie, w Wielkopolsce, nie jest to możliwe.
Przy okazji - profesjonalna wersja Atlasu roślin Marka Snowarskiego, którą można nabyć, zawiera mapkę występowania dla każdego gatunku.
Niestety spotkałam ją tylko raz i tylko jedną. Ale jest to roślinka delikatna i bardzo piękna.
W książce "Rośliny chronione" seria Flora Polska Z. Mirek, H. Piękoś-Mirkowa (wyd. Multico Oficyna Wydawnicza) zaznaczono maleńką kropeczką w płd. - zach. części kraju miejsce występowania zerwy kulistej, jak w sam raz oznaczającej region w pobliżu którego mieszkam. Czyżby rosła tam ta ściśle chroniona roślina. Sprawdzam zatem w innej publikacji "Rzadkie i zagrożone rośliny naczyniowe lasów Ziemi Lubuskiej i Łużyc". Zerwa kulista, zaliczana do grupy gatunków górskich, osiąga w Polsce północno-wschodnią granicę zasięgu. Występuje niezbyt często w górach oraz w niższych położeniach górskich i w południowej części kraju. Na terenie RDLP Z. Góra występuje bardzo rzadko, na pojedynczych, rozproszonych stanowiskach ... Niestety dane pochodzą z literatury. Na tym kończy się moje dochodzenie. O szczegółowe dane musiałbym się zwrócić do autorów książki Jolanty Kujawy-Pawlaczyk i Pawła Pawlaczyka, albo wyruszyć na jej poszukiwanie, ale to już raczej w przyszłym roku.
Życzę pomyślnych poszukiwań ! Jak znajdziesz to wyślij zdjęcie
(wypowiedź edytowana przez Alex 03.września.2007)