Na 100 % wąkrota zwyczajna. U mnie, na zachodzie bardzo częsta. Rośnie niemal nad każdym leśnym oczkiem wodnym, na każdym torfowisku i podmokłym terenie. To roślina elementu atlantyckiego w rodzimej florze. Osiąga w Polsce wschodnią granice zwartego zasięgu. Dziwne, ale nie udało mi się ujrzeć wąkroty w stanie kwitnienia.
Zgadza się. Wąkrotka zwyczajna.
Hydrocotyle vulgaris (Wąkrotka zwyczajna).
Widywałam ten gatunek, aczkolwiek u nas (na północy kraju) stosunkowo rzadko się pojawia. Dane mi było oglądać w naturze kwiaty wąkrotki, zebrane są w kwiatostany główkowate z 3-5 kwiatami ułożonymi w okółkach. Płatki korony biało-różowawe.
Ryśu ruszaj na mokradła wszystko przed Tobą:)
(wypowiedź edytowana przez Xanthoria 25.sierpnia.2007)
Idę już, idę. Może na tych mokradłach jakowąś rusałkę pięknolicą spotkam ?!
Po czterokrotnym linieniu, po przepoczwarzeniu i po przezimowaniu - na wiosnę wylęgnie się z niej Piękność Dnia - paź królowej. Taką długą, ciężką i niebezpieczną drogę musi przebyć ten motyl, aby tylko przez miesiąc cieszyć nasze oczy. Pozdrawiam
#1583
od stycznia 2007
Romanie - to paź królowej w formie imago żyje tylko jeden miesiąc? Jak krótko...
Jarku, dzięki za kwiatki i owoce wąkroty, a Twoja gąsieniczka to po prostu Miss tej kategorii!!! Inne też śliczne.
Przyznam, nie spodziewałam się, że moja malutka wąkrota przyniesie tyle różnych niespodzianek i ciekawych informacji w swoim wątku.
Żeby już zakończyć temat Hydrocotyle vulgaris, bardzo proszę forumowiczów o odpowiedź na pytanie: w jaki sposób są zapylane kwiaty wąkroty zwyczajnej. Bardzo mi zależy na tej odpowiedzi. W dostępnej mi literaturze i w sieci internetowej nic na ten temat nie znalazłem. Z góry dziękuję i pozdrawiam.