Witam. Z kwiatów i pokroju wygląda jak sedum.
Może rozchodnik wielki :)
#560
od kwietnia 2006
Dziękuję. Rzeczywiście, to on. Imponuje swoją wysokością jak na rozchodnika (ok. 80 cm). Spotkałem go po raz pierwszy.
Czy to ten sam rozchodnik wielki, na którym żerują larwy objętego ochroną, zagrożonego wyginięciem niepylaka mnemozyny, Parnassius mnemosyne ?
#322
od grudnia 2006
Znowu kamyczek do mojego ogródka. Z wiedzy jaką posiadam te rzadkie motyle występują w Polsce niemal wyłącznie w Bieszczadach a ich gąsienice żerują na kokoryczy pustej (Corydalis cava).
Grzegorzu masz rację, a ja pomyliłem gatunek niepylaka. Teraz sprawdziłem dokładnie. Na rozchodniku wielkim żerują w Pieninach gąsienice niepylaka apollo (Parnassius apollo), także na rozchodniku karpackim - w Tatrach. Przy okazji dowiedziałem się ciekawych zwyczajów u tego rodzaju motyli ("pas cnoty"). Czy możesz to potwierdzić. Pozdrawiam
#324
od grudnia 2006
Potwierdzam w całej rozciągłości. Oprócz Pienin prowadzi się próby reintrodukcji gatunku w Sudetach. Gatunek zamiera praktycznie na wszystkich stanowiskach w kraju i poza jego granicami.
U mnie (okolice Żar) też rośnie, ale mam czasem wątpliwości Barbaro, czy to nie jest aby uciekinier z ogródków działkowych?
#1551
od stycznia 2007
Romanie, o ile się nie mylę, to w ogrodach jest często uprawiany rozchodnik okazały Sedum spectabile, też go posiadam w swoim ogrodzie i moim zdaniem różni się on znacznie od rozchodnika wielkiego.
Spotkałam grupę tych roślin na suchym przydrożu. Wszystkie o kwiatach białych.Mają jednak jakiś nieprzyjemny zapach.