To taki prawie żart. Spotkałem ją dzisiaj. Wszystko pasuje do Plantago lanceolata ale te szerokie liście. To okaz z Chrzanowa, skraj ulicy Oświęcimskiej.
Chwilowo problem przestał istnieć. Miałem obiekcje przed pozyskaniem jej do zielnika,wiadomo unikat, ale niestety, okaz doświadczył bliskiego spotkania 3 stopnia z kosiarką.
Śledzę różne populacje tego gatunku, ale jeśli widzę wąskolistne i szerokolistne osobniki w typie kwiatostanów Plantago lanceolata tuż obok siebie, to stawiałby raczej na genetykę a nie warunki siedliskowe. Tym bardziej, że trop w kierunku mieszańca z Plantago media to tylko jedna z opcji.
Andrzej Ryś — Jak na Plantago media to wyjątkowo długie ogonki liściowe. Może zatem to mieszaniec z babką lancetowatą - Plantago lancelota albo to Plantago media ssp. longifolia ·10.5 19:24
Konrad Kaczmarek — Wygląd jakby mieszańcowy. ·10.5 20:23
lukkrajewski — P. lanceolata wykazuje wielką zmienność, jeśli chodzi o kształt liści, nie jest to cecha stała. Te z nietypowo szerokimi trafiają się czasem np. na mocno żyznych łąkach, przenawożonych czy na murszejących, rozpadających się torfach (jak najbardziej w towarzystwie okazów typowo lancetowatych). Zwróciłbym uwagę, że te liście nie mają śladu owłosienia, które jest charakterystyczne dla P. media, kwiatostan także nie wykazuje podejrzanych naleciałości, co mogłoby sugerować jakiegoś mieszańca, także w kierunku P. major. 12.5 17:32
Zatem pozostanie nam, ze to tylko skrajna postać Plantago lanceolata. W istocie kwiaty niczym nie różnią się on innych, nawet bardzo wąskolistnych przedstawicieli tego gatunku. Uwaga, okaz przeżył, ma tylko nieznacznie postrzępione liście.
Oto kolejne zdjęcia Plantago lanceolata o szerokich i wąskich blaszkach liściowych. Tym razem teren zielony pomiędzy ulicami Mickiewicza i Śląska w Chrzanowie.