OPINIA
dotycząca dopuszczalności tworzenia na terenie Polski plantacji rośliny Oxytree (
Paulownia Clon in Vitro 112®), jej możliwego wpływu na środowisko naturalne oraz zasadności obejmowania akcji jej sadzenia patronatem Ministra Środowiska
W odpowiedzi na pismo z dnia 8 stycznia 2016 r. (znak sprawy: DLP-V.400.2.2016.MD), Komisja PROP ds. Roślin, działając w imieniu i z upoważnienia Państwowej Rady Ochrony Przyrody, zwraca uwagę, że szerokie propagowanie i sadzenie obcego dla flory Polski gatunku drzewa o biologii mało poznanej w warunkach polskich jest przedsięwzięciem obarczonym ryzykiem, zarówno w sensie przyrodniczym jak i ekonomicznym. Komisja negatywnie opiniuje wniosek obejmowania projektu jej sadzenia patronatem Ministra Środowiska.
http://prop.info.pl/wp-content/uploads/2016/03/KOR-16-01_Paulownia_opinia.pdf Ale cóż tam, że Komisja PROP ds. Roślin starej jeszcze Rady opiniuje negatywnie, skoro:
To drzewo uratuje ludzkość?
OxyTree, czyli szlachetna krzyżówka dwóch rodzajów znanej u nas ozdobnej Paulowni, ma szansę na gigantyczną karierę. Jest prawdziwym supermenem pośród drzew: pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla od innych gatunków roślin, po sześciu latach od posadzenia można ją ściąć bez starań o zezwolenia i wykorzystać jej drewno, a na pniu w cztery lata odrośnie nowe drzewo, a na dodatek odstrasza muchy i komary - informuje portal Wiadomości Rolnicze Polska
https://innogy.forbes.pl/nauka-i-spoleczenstwo/oxytree-drzewo-ktore-szybko-rosnie-i-produkuje-duzo-tlenu/9qehy83 Ministerstwo Środowiska wypowiedziało się wymijająco, a nowy skład PROP od 4 lat tajemniczo milczy. Hybryda nie została też wpisana przez IOP w Krakowie na listę gatunków obcych w Polsce ?!
Może dlatego, że badania naukowe (dużo jest tego w Internecie) są tak uspakajające”
http://oxytree.pl/certyfikaty/ a w związku z tym, przyrodnicy i ekolodzy nie mają potrzeby martwić się, bo wszystko jest OK! bo :
„Oxytree jest jedyną certyfikowaną odmianą dwóch gatunków Paulowni –
Paulownia elongata S. Y. Hu ×
Paulownia Fortunei (Seem.) Hemsl. dostępną na terenie naszego kraju. Wpisane do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin, Oxytree posiada również pozwolenie na handel międzynarodowy”