W drugiej części tego klikanego wyjścia osiągnęliśmy najbardziej wschodni skraj kamieniołomu. Przypominam mapę.
Zanim zacząłem klikanie zauważyliśmy kolejnego czerńca gronkowego - Actaea spicata.
Teraz zaczynamy kolejny etap dokumentowania stanowisk storczyków. Na mapie nie wyświetlił się punkt 26, był zbyt blisko punktu 27. W tym przypadku to było około sześćdziesięciu sztuk buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium.
W punkcie 27 było kolejnych 40 sztuk buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium oraz jedna sztuka buławnika mieczolistnego - Cephalanthera longifolia.
Nieopodal trafiły się kolejne okazy czyśćca. Wydawało mi się, że on kosmaty - Stachys germanica. Po uwadze Alfonsa Kosiby zmieniam na czyściec górski - Stachys alpina
Bardzo ważny jest punkt 28. Tutaj trafił się kolejny buławnik mieczolistny - Cephalanthera longifolia i to w ilości trzech sztuk.
Najważniejsze było odnalezienie aż trzech sztuk buławnika czerwonego - Cephalanthera rubra.
W tle pojawia się wyka leśna - Vicia sylvatica.
W punkcie 29 znowu nie było nic nadzwyczajnego, bo cóż to jest kolejne 10 sztuk buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium pomiędzy bardzo licznymi kruszczykami szerokolistnymi - Epipactis helleborine. Za to punkt 30 okazał się być bardziej bogaty. Trafiło się 30 sztuk buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium, 8 sztuk gnieźnika leśnego - Neottia nidus avis, bardzo wiele kruszczyków szerokolistnych - Epipactis helleborine, 5 sztuk wawrzynka wilczegołyka - Daphne mezereum oraz 50 sztuk nie kwitnących lilii złotogłów - Lilium martagon. Z tego bogatego zestawu pokazuję tylko gnieźnika.
Sensacyjnego odkrycia dokonaliśmy dopiero w punkcie 31. W lesie poniżej krawędzi kamieniołomu trafiła się jedna sztuka podkolanu białego - Platanthera bifolia.
Ponadto trafiło się 15 sztuk lilii złotogłów - Lilium martagon, w tym kolejna kwitnąca.
Do tego doszło 5 sztuk wawrzynka wilczegołyka - Daphne mezereum.
Do tego doszła bardzo sterana życiem jedna sztuka buławnika mieczolistnego - Cephalanthera longifolia.
I jeszcze kolejny okaz lilii złotogłów - Lilium martagon.
Cały czas skupiamy się na okolicy krawędzi kamieniołomu.
Powoli zawracamy. Teraz w punkcie 32 dokumentujemy kolejne trzy osobniki gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis. Na zdjęciach jest tylko jeden z nich.
Cała reszta, jako to kolejne bardzo liczne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine, kolejne pięć sztuk buławnika wielkokwiatowego - Cephalanthera damasonium oraz dwie sztuki wawrzynka wilczegołyka nie zasłużyły na fotki. Liczą się chaszcze z dominacją klonu jaworu - Acer pseudoplatanus jako punkt orientacyjny dla dalszej części fotoreportażu.
Liczy się skraj kamieniołomu.
Kolejna miejscówka to punkt 33. Tutaj trafiło się następne 5 sztuk gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis. Jeden zasłużył na dłuższą sesję zdjęciową.
Inne są tutaj.
W punkcie 34 znalazłem trzy sztuki pokrzyku wilczej jagody - Atropa belladonna. Uczyniłem je bohaterami dłuższej sesji zdjęciowej.
Idę teraz ku krawędzi kamieniołomu.
Punkt 35 zlał mi się z punktem 36. Ale tutaj są te dwa okazy Atropa belladonna, które były w pierwszej lokalizacji.
Tutaj widać dokładnie te osobniki, które rosną w głębi kamieniołomu, a które stanowią tło dla tych z poprzednich zdjęć. Oczywiście, aby wykonać to zdjęcie skorzystałem z zoom-u w aparacie. Tych oczywiście nie lokalizowałem GPS-em.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 09.września.2019)
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 10.września.2019)
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.września.2019)