Mijamy pniak brzozy brodawkowatej z pomierzwioną "tapetą", czyli grzybem korticioidalnym. Jesteśmy już na drodze przebiegającej na zachód od wyrobiska ze stawem.
Ta paproć to dla mnie nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana.
Najważniejszym odkryciem florystycznym dokonanym podczas wszystkich wizyt na Górze Hugona jest ten mech. Przyciągnął moją uwagę srebrzystą powłoczką pokrywającą pobocze ścieżki. Płat był niewielki.
Po konsultacji z Łukaszem Krajewskim wyszło, że jest to skrzydlik prątnikowy - Fissidens bryoides. Bywa spotykany w województwie śląskim na terenach po górniczych. To dobra nowina w związku z tym, co piszą w naszej Wikipedii. Cytuję - Stanowiska gatunku występują w Polsce na obszarach chronionych w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego (jako Fissidens pusillus). W Bieszczadach uznany za bliski zagrożeniu.
Wyszliśmy teraz na ścieżkę biegnącą skrajem lasu. Tutaj trafił się sit chudy - Juncus tenuis.
Oto uprawiane pole uprawne.
Teraz ponownie odbiliśmy na południe aby podejść do młaki z sitem skupionym - Juncus conglomeratus. Tutaj także wystąpił sit chudy - Juncus tenuis.
Woda w młace była mętna. Widać sit skupiony - Juncus conglomeratus.
I ponownie sit skupiony - Juncus tenuis.
Wracamy na szczyt wzniesienia. Po drodze mijamy olszę czarną - Alnus glutinosa.
Teraz bardzo szybko przemieszczamy się ku wyrobisku w południowym stoku. Oto kolejna próba udokumentowania bloku piaskowca karbońskiego z warstwowaniem przekątnym w dużej skali.
Na skraju tego wyrobiska także rośnie olsza czarna - Alnus glutinosa.
Schodzimy w dół wzdłuż krawędzi wyrobiska. Oto kolejny grzyb korticioidalny, czyli "tapeta". Żywicielem prawdopodobnie jest czeremcha amerykańska - Padus serotina.
Oto jeden z tutejszych piaskowców karbońskich.
Jesteśmy już na dole. Nic szczególnego.
Teraz spotykamy bardzo dziki zakątek.
Tutaj trafiła się kalina koralowa - Viburnum opulus.
Po powrocie na szczytową grań ponownie zajrzeliśmy do wyrobiska ze stawem.
Na zachód od niego, tuż przed ścieżką biegnącą zachodnim stokiem, natrafiłem na hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius zajadającego się martwym drewnem brzozy brodawkowatej - Betula pendula.
Opuściliśmy las. Jesteśmy przy ulicy Wiśniowej w okolicy parkingu powyżej wejścia do lasu. Tutaj znajduje się buczyna.
W tej okolicy moją uwagę przyciągnęła topola kalifornijska - Populus trichocarpa.