#1311
od stycznia 2007
Mirko,
właśnie wróciłam do domu z wyprawy, podczas której m.in. zawitałam do Babiogórskiego Parku Narodowego - istny raj botaniczny - ile rozmaitych roślinek do oznaczenia!!! Ale przedtem bardzo chętnie przyłączam się do Twojego wątku i oto moje typy, mam nadzieję, że jak ''skuszę'' to ktoś mnie ''naprostuje'', ale popróbuję swoich sił:
1. oset nastroszony - Carduus acanthoides - z cudnym motylkiem!!!
2. krzyżownica zwyczajna - Polygala vulgaris
3. krwawnik pospolity - Achillea millefolium
4. bniec biały - Silene latifolia
5. kocanki piaskowe - Helichrysum areniarium
6. łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum (???)
(wypowiedź edytowana przez topazzz 24.czerwca.2007)
Dzięki Basiu, jesteś wielka :-)
Oczywiście, Basiu jesteś niezwykle uczynna i zaangażowana na bio-forum. Dzięki Ci za to. Naprawdę przeglądając nasze forum wiele nauczyłem się i dalej się chętnie uczę, chociaż najlepszą nauczycielką przyrody - wg. mnie - jest sama Matka Natura. Nie jestem godzien Cię poprawiać, ale w jednym przypadku jak piszesz "skusiłaś" - na pewno z nawału pracy i obowiązków - bowiem poz. 2, to z pewnością krwawnica pospolita (Lythrum salicaria). To jej czas kwitnienia, wszędzie jej pełno na podmokłych łąkach i brzegach wszelkich cieków i zbiorników. Serdecznie Pozdrawiam.
PS. A ten "jegomość" na oście to szachownica galatea
#405
od marca 2007
Masz rację Romku co do krwawnicy. Miałam już wcześniej zajrzeć do wątku Krzysia - Nad brzegiem Obry, gdyż kojarzyłam, że jest tam fotka z tymi kwiatami, ale przy mojej sklerozie :-) zapomniałam o tym.
Joasia rozpoznała ten różowy "kłos" właśnie jako krwawnicę pospolitą.
(wypowiedź edytowana przez imienniczka 26.czerwca.2007)
#1325
od stycznia 2007
Mirko, przepraszam za ''kuchę'', Romanie, to ja Tobie DZIĘKUJĘ za wyprostowanie mojej kuchy. Przyznam, że miałam na myśli coś bardziej krwawnicowatego, a wyszłam mi krzyżownica(!!!) - jeszcze raz SORRY!!!
#406
od marca 2007
Basiu, każdy może się pomylić. Bardzo mnie cieszy natomiast, że dzięki Tobie i innym mogę poznać nazwy wielu, znanych mi z widzenia, gatunków roślin.
#1440
od stycznia 2007
Na czwartej fotce - wrotycz zwyczajny (pospolity) Tanacetum vulgare, z rodziny Asteraceae (astrowate), Asteroideae (rurkokwiatowe)
Na siódmej fotce - lnica pospolita Linaria vulgaris, z rodziny Scrophulariaceae (trędownikowate)
Obie zachwycają (mnie) barwą i ciekawą budową kwiatów.
Ale pozostałe rośliny (i owady) też nie mniej ciekawe.