Tak, to jest tarczyca pospolita.
No właśnie Basiu, dobrze że poruszyłaś temat tarczycy. We florze polskiej spotyka się dwa gatunki tarczycy: pospolitą (Scutellaria galericulata) i oszczepowatą (oszczepolistną) (Scutellaria hastifolia}. W literaturze polskiej spotkałem się jeszcze z tarczycą mniejszą (Scutellaria minor). Według Czubińskiego (1961) tarczyca mniejsza miała rosnąć w okolicy Lubska (obecny pow. Żarski, gdzie zresztą zamieszuję) na swych jedynych polskich stanowiskach. Nie udało się ich odszukać. Mirek i in. (1995) uważają ten gatunek, o atlantyckim typie zasięgu, tylko za efemerofit w polskiej florze. Czy ktoś mógłby opisać na forum różnice między tarczycą pospolitą a oszczepowatą. Zdarzyło mi się znaleźć dwa okazy tarczycy różniące się między sobą, Jedna z nich miała pojedynczą łodygę, druga łodygi rozwidlone, poza tym budowa kwiatu i liści była podobna. Proszę o pomoc. Serdecznie Pozdrawiam.
#1369
od stycznia 2007
Romanie, Rutkowski w Kluczu do oznaczania roślin Polski niżowej (PWN, 2006) opisuje cechy, za pomocą których można rozróżnić tarczycę pospolitą i oszczepolistną. Opis tych cech zamieszczę niebawem.
Jak mówi nazwa gatunkowa tarczyca oszczepolistna - ten gatunek posiada liście oszczepowate, po których można odróznic te dwa gatunki tarczycy.
Basiu, dziękuję pięknie za kompletny zestaw informacji o tarczycy. Pewnie i ja się do niej wybiorę ze swoim "szkiełkiem i okiem". Pozdrawiam