#169
od marca 2007
Myślałam,że mak polny jest bardziej delikatny i ma zdecydowanie mniejsze kwiaty. A może ten mój dlatego taki dorodny ,że sam sobie rośnie :)Dziękuję Basiu.
Maki polne mają kwiaty pojedyncze i pełne średnicy do 10cm. Więc nie są tylko te małe które często widzimy w zbożu lub na łące.
#1249
od stycznia 2007
Alu, to jakaś przesympatyczna inwazja maków w tym roku, wyobraź sobie, że do mojego ogrodu też w tym roku wprowadził się mak polny.
Okazuje się przy tej okazji, że jego kwiatki wbrew pozorom są trwałe, wcale płatki tak szybko nie opadają!
A mniejsze kwiatki ma mak wątpliwy (bez czarnych plamek u nasady płatka) oraz jeszcze mniejsze mak piaskowy, ale on znów ma plamki, tylko płatki są ułożone inaczej, nie nachodzą na siebie. No i jest jeszcze różnica w budowie pręcików. Możesz, Alu, obejrzeć zdjęcia w atlasie roślin, a także mamy na forum wątek makowy z wszystkimi trzema gatunkami, w Pełni wiosny.
Mam wrażenie, że jest to Papaver orientalis - mak wschodni, w moim ogrodzie od wielu lat pojawia się właśnie taka spora kępa, takich dorodnych, (średnica kwiatów około 13cm), grubych maków o gęsto owłosionych liściach i łodygach. Co roku odradzają się z kłączy.
#1258
od stycznia 2007
Oj, PRZEPRASZAM NAJMOCNIEJ, jeśli wprowadziłam w błąd.
Alu, możesz zrobić zdjęcie liści z bliska? To się na pewno okaże, co to za mak.
Tak, to z pewnością ten sam, co rośnie u mnie w ogrodzie, bardzo charakterystyczny pokrój rośliny z grubymi łodygami, mięsistymi kwiatami i naprawdę dużymi liśćmi. Papaver orientalis.
dzięki Aga :) Ładny jest :)
#1263
od stycznia 2007
Tak, znakomita większość cech wskazuje na maka wschodniego Papaver orientale, ale zastanawia mnie taka rzecz, dlaczego on ma tylko 4 płatki - odmiana, czy mieszaniec? Czy ktoś zna odpowiedź na takie pytanie???