Kolega Bogdan jest za "cienki" żeby to tłumaczyć, zresztą kolegi Bogdana nie bardzo to interesuje :-)
Kolega Bogdan umieścił to (bo przez przypadek się natknął) co by praktycy-hodowcy mieli łatwiej.
Co do "tłumaczenia-interpretacji" trzeba radzić sobie samemu :-)
"...Tylko u nielicznych gatunków grzybów mikorytycznych udało się wywołać fruktyfikację na podłożach syntetycznych. Grzyby koprofilne są łatwiejsze w hodowli, ponieważ można stosunkowo łatwo odtworzyć środowisko naturalne, stosując odpowiednie podłoże. Niektóre gatunki grzybów koprofilnych kultywuje się na skalę przemysłową np: Agaricus bisporus w Europie i Ameryce Półn. Car^teltus .shii-take w Japonii i Yobaria volvacea w Azji Połud. Oprócz kompostu naturalnego w hodowli Agaricus bisporus stosuje się komposty sztuczne preparowane ze słomy, ; ziarn kukurydzy i innych produktów naturalnych. Kilka milionów ton owocników Cortinellus shii-take produkuje się rocznie w Japonii. Oryginalną metodę kultywacji stosuje się już od 2000 lat. Specjalnie preparowane kłody drewna inokulowańe są :zawiesiną spór i inkubowane od l do 2 lat. Po inkubacji kłody wytrząsa się w woclzie i suszy, a owocniki zbiera w ciągu kilku dni. Hodowla grzybólw koprofilnych na podłożach syntetycznych również napotyka duże trudności, a lepiej udaje się na , podłożach zawierających wyciągi z produktów naturalnych. Humfeld (1954) podaje, że z 18 litrów pożywki zawierającej wyciągi z gruszek i asparagusa, inokulo-wanej 70 g mycelium Agaricus bisporus, po 24 godzinach inkubacji w temperaturze :26°C, otrzymuje się 600 g mycelium o charakterystycznym grzybowym zapachu.
Na pożywkach stałych (zestalonych agarem) lub płynnych inokulowanych zarodnikami grzybowymi, czy fragmentami myćeliów, mycelia rosną na powierzchni pożywek w formie luźnej lub zbitej pilśni. Ten rodzaj kultywacji jest prostszy i tańszy, lecz polecany tylko w badaniach początkowych, gdy ustala się ogólne parametry doświadczenia. W dalszych etapach badań biochemicznych i fizjologicznych sto> sowane są kultury płynne-wytrząsane, chociaż niejednokrotnie napotyka się duże v trudności w uzyskaniu tych samych metabolitów co w kulturach powierzchniowych. Jednak w kulturach płynnych-wytrząsanych wzrost myćeliów następuje w całej objętości pożywki, a także w porównaniu z kulturami powierzchniowymi wydajniejsze jest zużycie składników pożywki. Technika kultur płynnych-wytrząsanych umożliwia przewietrzanie myćeliów powietrzem lub tlenem, co bardzo podnosi wydajność hodowli. Przejście w hodowlach myceliarnych od pożywek stałych, na których wyprowadzane są kultury wzorcowe, do pożywek płynnych-wytrząsanych.Y ułatwia pomiar wzrostu mycelium i badanie jego metabolitów, a także stwarza możliwość wzbogacenia składu pożywki wyciągami z odpowiednich substratów.
Wielu autorów podkreśla, że ekstrakty z różnych substancji naturalnych takich, jak: humus, mech, drewno stymulują wzrost myceliów. W przypadku grzybów nadrzewnych rozkładających celulozę, hemicelulozę i ligniny, pożywki płynne mogą zawierać ekstrakty z drewna, słomy, ziarn kukurydzy i innych węglowodanowych substratów. Tego typu hodowle prowadzone są w odpowiednio dużych fermentorach i nierzadko mają charakter produkcji półprzemysłowej, chociażby ze względu na niewątpliwe wartości odżywcze myceliów grzybowych. Np. mycelia Tricholoma nudum i Polyporus palustris (Reusser, Spencer 1958) zawierają około 60% białka bogatego w lizynę i tryptofan oraz witaminę B. Bogatym źródłem białek, aminokwasów egzogennych i witamin (biotyna, tiamina, pirydoksyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, ryboflawina) są mycelia Morchella esculenta, M. hortensis, M^hybrida, hodowane na podłożu płynnym z dodatkiem serwatki sera i wyciągu z nasion dyni, (Litchfield 1964). Mycelium Agaricus bisporus jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł kwasu nikotynowego i ryboflawiny. Na ogół w myceliach występują te same witaminy co w owocnikach, z wyjątkiem witaminy E (tokoferolu), której dotychczas nie znaleziono w hodowlach myceliarnych.
Substancje biologicznie czynne (produkty metabolizmu wtórnego) występujące w owocnikach mogą być również produkowane przez mycelia, a mycelia pod wpływem zmienionych warunków wegetacji mogą metabolizować substancje o nowych własnościach biologicznych i strukturach chemicznych nie spotykanych w owocnikach. Leung, Paul (1967, 1968) wyodrębnili z mycelium Psilocybe baeocystis psilocybinę (substancję halucynogenną), występującą także w owocnikach tego gatunku grzyba, oraz dwie nowe pochodne psilocybiny, baeocystinę i norbaeocystinę i nie występujące w owocnikach. Podobnie w hodowli myceliarnej Cabatia gigantea, w której czynnik cytostatyczny o charakterze mukoproteidu (calvacin) znaleziony w owocniku był także wydzielany przez mycelium do pożywki (Beneke 1963). Od kilkunastu lat w literaturze pojawiają się listy kultur myceliarnych grzybów wielkoowocnikowych, których ekstrakty mają działanie cytostatyczne. Największą aktywność hamującą rozwój nowotworów przeszczepialnych (Carćinoma 755, Sarcoma 180, Leukemia L-1210) wykazują kultury następujących gatunków: Irpex flams, Poria corticola, Hericium erinaceum, Tricholoma paneolutn, Polyporus sp. (Espenshade, Gregory, Healy, Agersborg 1966). Grzyby wielkoowocnikowe, podobnie jak bakterie i pleśnie, mają zdolność przeprowadzania transformacji biogenetycznych in vitro. Ta właściwość, a przede wszystkim możliwość uzyskiwania wtórnych metabolitów, budzi coraz większe zainteresowanie hodowlami myceliarnymi grzybów wielkoowocnikowych.
Zaklad Farmakologii PAN w Krakowie, ul. Ojcowska 52
LITERATURA
Beneke E. S., 1963. Mycologia 55, 257.
Cirillo V. P., 1960. U.S. Patent 2, 928, 210, March 15.
Espenshade M. A., Gregory F. J., Healy E. M., Agersborg H., 1966. Mycologia 58, 80.
2—"wiadomości Botaniczne, t. XVII, 2 8
Humfeld H., 1952. U.S. Patent 2, 618, 900, Nov. 25.
Humfeld H., 1954. U.S. Patent 2, 693, 665, Nov. 9.
Jennison M. W., Newcomb M. D., 1955. Mycdlogia 47, 275.
Kitamoto Y., Takahashi M., Kasai Z., 1968. Plant, and Celi. Physiol. 9, 797.
Leung A. Y., Paul A. G., 1967. J. Pharm. Sci. 56, 146.
Leung A. Y., Paul A. G., 1968. J. Pharm. Sci. 57, 1667.
Litchfield J. H., 1964. Food Science 29, 690.
Oddoux L., 1953. Mushroom Science 2, 21.
Reusser F., Spencer J., 1958. Appl. Microbiol. 6, 1.
Tsusue Y. M., Yanaginata T., 1968. J. Gen. Appl. Microbiol. 14, 213."