bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
26 kwietnia do 15 maja
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Relacje z byłych sezonów « wiosna 2004 «

#0

2004.04.26 10:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolka
Wczoraj nad jeziorem Dzierżno k.Pyskowic znalazłam w trawie 21 majówek wiosennych. Były jeszcze malutkie, więc zostawiłam do nastęonego weekendu. Sądzę, że nikt tego nie ruszy. Oprócz tego spotkałam jedną młodziutką piestrzenicę [w lasku],masę ślicznych delikatnych czernidłaków gromadnych, czernidłaków - nie wiem, jakich, bo były za duże na gromadne, a za małe na pospolite. Takie ładnie rude, lekko oprószone. Była jeszcze maślanka wiązkowa i maleńkie grzybki z cieniutkimi ciemnymi trzonkami i białymi parasoleczkami. Te ostatnie na suchych liściach. Czy ktoś widział kiedyś młodziutką piestrzycę zatokowatą. Jak wygląda? Czy nie przypomina piestrzenicy?

#15

Nigdy nie widziałam smardza, jedynie na obrazkach. Czy na Śląsku ktoś je widział?

#17

Wrociłam właśnie ze spaceru. Na obciętych topolach było dużo boczniaków. Wg opisu pasowałyby mi boczniaki czapeczkowate [pleurotus calyptratus], ale nie znam się tak dobrze na tym, aby stwierdzić autorytatywnie. Miejsce znalezienia Knurów koło Gliwic. Mam jedno pytanie: z jakich źródeł korzystacie, że wiedza Wasza jest taka rozległa? Proszę choć o jeden poważniejszy tytuł.

#71

Tu można zobaczyć piestrzycę zatokowatą jest mniejsza a główka jest zwinięta z kilku ledwie fałd (raczej zakładek) i nie tak obficie pofałdowana jak u piestrzenic.

Smardze sądzac z doniesień w atlasie, widuje się w całej Polsce - sprawdź doniesienia. Wygląda na to, że nie są rzadkie, tyle że przeoczane i mało kto specjalnie je szuka. Poza tym pojawiają się stosunkowo krótko i o dziwnej porze roku.

Jolu gratulacje rozlicznych obserwacji.

Z jakich źródeł korzystamy ... hm ... może www.grzyby.pl :)
a tak poważnie to jest sporo literatury na różnych półkach - od popularnych atlasów, do monografii - wiele współczenych "bardziej naukowych" książek mykologicznych jest bardzo dobrze ilustrowanych fotografiami. Zobacz stronę literatury w moim atlasie.
Fajny przegląd tego co można zgromadzić ma też Olaras (kliknij "na niego" parę postów wyżej).

Poza tym praktyka czyni mistrza. Poznawanie grzybów to gra z nieskończoną ilością poziomów. Na nudę nie ma miejsca.

Tego boczniaka też spotkałem wiosną, mam dobre fotki ale jeszcze w archiwum nieobrobione leżą sobie.

#29

2004.04.27 08:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (Ania) (Ania)
Jolu, jesli ten boczniak miał na brzegu owocnika resztki osłony i owocniki nie miały trzonu to najprawdopodobniej jest to własnie boczniak czapeczkowaty. Grzyb rzadki, umieszczony na tzw. czerwonej liscie. Rośnie głównie na osice, ale tez na innych gatunkach topoli własnie wiosną.
Te ciemnobiałki, które jadłaś - jaki miały kolor kapelusza? Bardziej szarawy czy bardziej brązowawy?
:-)

#18

Dziękuję,dziękuję,dziękuję. Moje ciemnobiałki miały kolor rudy.Trzon podobny w paski pionowe, blaszki żółtawe.Ten boczniak to na pewno nie był boczniak ostrygowaty, ale ja dziś jeszcze raz tam pójhdę i poproszę, żeby mi go pokazali z bliska. Był za płotem.:) :)

#0

2004.04.27 15:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Dioda
No no widzę, że wiosna za pasem i juz niektórym ślinka cieknie.W weekend znalazłam dwa rozległe "wysypiska" piestrzenicy kasztanowatej(Okolice Olsztyna na Warmii).Każde po kilkanaście sztuk i juz nowe rosły.Aż żal, że to trujący grzyb, chociaż wygląda smakowicie.Niestety jak czytam niektórzy mieli na niego chrapkę.Ja mam zasadę, ze jesli nawet prawdziwek budzi moje podejrzenia to go nie jem.Nie zastanawiam się i go wyrzucam.Jeden grzyb mniej, a życie może zostać.Pozdrawiam.

#19

Sądzę, że te moje boczniaki to są właśnie boczniaki czapeczkowate [Pleurotus calyptratus]. Obejrzałam je bardzo dokładnie. Są takie beżowe, z resztkami osłony u spodu kapelusz i nie mają trzonu. Są inaczej przyrośnięte do topól, mają inny ,czapeczkowaty kształt.
Dzięki temu, że poszłam je obejrzeć z bliska, mam dość ładny zbiorek majówki wiosennej [Calocybe gambosa], która czekała na mnie pod tymi właśnie topolami w trawie. Zjem jutro jajeczniczkę z grzybkami.

#20

Oczywiście, boczniaka nie zebrałam. Jeden leżał pod drzewem i ten służył mi za królika doświadczalnego.

#41

Co do pomylenia piestrzycy zatokowoatej z piestrzenicą kasztanowatą to raczej nie ma obaw. Kilkanaście owocników piestrzycy z. zobaczysz także tu:
http://republika.pl/grzybypolskie/Helvella_lacunosa.html
Zapraszam również wszystkich zainteresowanych do oglądnięcia zdjęć grzybów z rodziny smardzowatych - Morchellaceae znalezionych w Krakowie 24, 26 i 27 kwietnia:
smardzówka czeska:
http://republika.pl/grzybypolskie/Ptychoverpa_bohemica.html
mitrówka półwolna:
http://republika.pl/grzybypolskie/Mitrophora_semilibera.html
naparstniczka stożkowata:
http://republika.pl/grzybypolskie/Verpa_conica.html
i krążkówka żyłkowana:
http://republika.pl/grzybypolskie/Disciotis_venosa.html
Bezpośredni link do wyrywkowego przeglądu mojej półki z książkami o grzybach:
http://republika.pl/grzybypolskie/bibliografia/indexb.html
Jutro poszukam ciemnobiałek i majówek bo zrobiliście mi na nie wielki smak.

#0

2004.04.29 15:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

jolka
Hej!Hej! Czy jest tam ktoś? Chyba nie potruliście się mi grzybami? Stęskniona.

#0

2004.04.29 15:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

dioda
Hej Jolu.Żyjemy tylko jesteśmy zapracowani.Pleciemy nowe koszyki i wertujemy klucze i przewodniki.Kurcze rym mi wyszedł.Może przejde na forum poetów...

#21

Cześć! Nie przechodż do forum poetów, najwyżej zapisz się również do poetów...
UWAGA!UWAGA!Po raz pierwszy w swoim życiu zobaczyłam na własne oczy smardze. Znalazł je dziś mój mąż. 6 sztuk. Najbardziej pasuje mi Morchella angusticeps.:). Rosły koło oczyszczalni ścieków na skarpie, trochę mokrej ziemi, trochę suchej trawy i jakiś podejrzany strumyczek.

#39

Dioda wertuje przewodniki
ostrzy wzrok swój i koziki
na ten sezon się szykuje
maślaczkowi nie daruje

Jola smardze zobaczyła
wielce się tym ucieszyła
Buźkę nam narysowała
tak się cieszy Jola cała

dalej bym coś porymował
.......ale woła mnie żona <rotfl>

ps. końcówka to był wiersz wolny :D

#0

2004.05.05 12:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Dioda
No pięknie, pięknie.Aż żal że tak mało tu zaglądam, bo widzę poezyje na mój temat.A co na to żona?
A tak przy okazji Jolu, to akurat u mnie jakoś smardze nie rosną, to jedynie mogę przypisać się do twojej radości.Ale z innych ciekawych grzybów, to akurat sporo widzę czareczek.Małe, czerwone, pomiędzy gałązkami i liścmi.

#45

Zapraszam do obejrzenia zdjęć smardzy jadalnych znalezionych 4 i 5 maja w Krakowie:
http://republika.pl/grzybypolskie/Morchella_esculenta.html
i smardza jadalnego odmiany okrągłej:
http://republika.pl/grzybypolskie/Morchella_esculenta_var_rotunda.html
oraz smardza wyniosłego:
http://republika.pl/grzybypolskie/Morchella_elata.html
Polecam też nowe zdjęcia majówki wiosennej:
http://republika.pl/grzybypolskie/Calocybe_gambosa.html

#53

Dareku moje gratulacje. Sprzyjające warunki na południu, w centrum raczej sucho, a na północnym-wschodzie i sucho i bardzo zimno, w końcówce kwietnia. Bardzo ładne zdjęcia i wielka różnorodność form daje bardzo dobry efekt popularyzatorski. Brawo.

#26

U nas na Górnym Śląsku, a konkretniej koło Gliwic nie rośnie nic. Aż żal.

#16

jestem totalnie zaskoczony ilością i różnorodnością grzybów wyrastających na terenach tworzonych przez zarząd zieleni w warszawie. wzdłuż ekranów dźwiękochłonnych pracownicy tej instytucji posadzili krzewy a ziemię wysypali kawałkami kory itp. w zeszłym roku nazbierałem tam sporo czubówek białawych (wyrastały przez cały październik) i czernidłaków kołpakowatych. gdy się skończyły, do końca listopada rosły wieruszki. teraz na wiosnę najpierw wyrosly ciemnobiałki (mniammm!) a gdy się skończyły, wyrastają znowu wieruszki, ale inne niż jesienią.
skąd się to wszystko bierze???

#0

2004.05.10 13:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

dioda
Darku. Bardzo profesjonalne zdjęcia.Czuje się jakbym to ja stała nad tymi grzybami.

#47

Bardzo dziękuję za te miłe słowa. Dzisiaj dodałem kilka zdjęć do strony smardza wyniosłego (M.elata) i nową stronę smardza stożkowatego (Morchella conica). Zapraszam do oglądania na:
http://grzybypolskie.republika.pl

#0

2004.05.11 15:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

dioda
No i stało się.Piękne smardze wyrosły pod Jaworami w Olsztynie, a konkretnie w miasteczku studenckim na Korowie. W sumie 3 kępki po kilka mniumnich grzybciów.ale po Kortowiadzie zostały po nich tylko mokre plamy.Szkoda.nie zdążyłam nawet zobaczyc jakie to smardze, bo były jeszcze za małe.

#48

Szkoda, że zostały rozdeptane, ale nie przejmuj się, do końca maja jest jeszcze szansa, że coś smardzowatego wyrośnie. Po prostu odwiedzaj to miejsce - może będzie drugi pojaw na osłodę.

#29

W samym środku Gliwic na drzewie [biedne drzewo] znalazłam młodziutkiego, żółciutkiego żółciaka siarkowego.
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Relacje z byłych sezonów « wiosna 2004 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji