bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Amatorska uprawa grzybów
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Uprawa grzybów «

#0

2002.07.21 21:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zbieracz
Podobno można w warunkach amatorskich oprócz pieczarek i boczniaków uprawiać takie grzyby jak zimówka aksamitna, gąsówka naga, ucho bzowe i inne. Szukam informacji na ten temat, może znacie jakąś _dostępną_ literaturę albo odnośniki w internecie? Nie mam na myśli jakiejś masowej uprawy, poprostu chciałbym wyhodowac na działce coś nietypowego :-)

#0

2002.07.21 23:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zenit
Polecam linkę do strony http://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/uprawa_grzybow.htm znajdziesz tam pewnie trochę informacji jakie cię interesują.
Owocnego eksperymentowania :)

#0

2002.07.22 20:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zbieracz
Oglądałem już tamtą stronę, zresztą to pytanie zadałem także na stronie Grzyby Podhala. :-) Ucho bzowe być może udałoby się w warunkach domowych wyhodować, jednak ciekawy jestem także sposóbów na inne gatunki, np. wspomniane wyżej gąsówki czy zimówki.

#0

2002.07.23 09:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
W zasadzie wszystkie gatunki niemikoryzowe dają się łatwo uprawiac na dogodnym do ich wzrostu podłożu.

Tak naprawdę problemem jest zdobycie grzybni do zaszczepienia podłoża. W warunkach amatorskich mniejszym problemem jest zapewnienie 99.9% gwarancji że się uprawa uda, grzybnia się przyjmie i optymalnie/ekonomicznie wykorzysta podłoże. Mniejszym problemem bo jak się nie uda to nie ma tragedii.

Wracając do sedna spraway.
Zimówkę uprawia się analogicznie jak uszy bzowe tj. na właściwym drewnie (liściaste, w naturze rośnie na drewnie topolowym, wierzbowym, bukowym i innych). Do zaszczepienia można by użyc kawałków drewna z grzybnią pobranych z natury, kołeczki z tego tworzywa wtyka się w wywiercone otwory w drewnie na którym będziemy hodowali. Takie można płytko zadołowac, cobsypując ziemią za altanką w cieniu i czekac aż wyrośnie.

Dla gąsówki podłożem może byc słoma lub kompost pieczarkowy. Jak grzybnię zdobyc nie mam pomysłu.

Teoretycznie można by spróbowac wyhodowac grzybnię do szczepienia. Podłożem jest zwykle wtedy sparzone ziarno pszenicy, wysterylizowane. Można by spróbowac zaszczepic zarodnikami uzyskanymi z wysypu. Szansa ze wyrosnie nam cos innego niz chcielismy jest duża - w warunkach domowych trudno zapewnic sterylnośc ale można się pobawic, szansa na sukces jest.

Pewnie gdzieś w kraju można kupic bezpośrednio u producentów grzybnie niektórych gatunków grzybów uprawnych innych niż pieczarki, np. twardziaki.
Jeśli ktoś ma sprawdzone adresy lub sam taką produkuje proszę się tu ujawnic.

Moje doswiadczenia z uprawą grzybów są skromne. Raz używając kupnej grzybni boczniaka (było to dawno temu) wyhodowałem w ogródku na słomie kukurydzy całkiem sporo boczniaków. Z punktu widzenia zapewnienie czystości podłoża było to tragicznie poprowadzone, jednak grzybni boczniaka udało się zdominowac podłoże i plon był całkiem spory.

Z innej bajki. Ostatnio umieściłem w plastikowej skrzynce koński nawóz znaleziony na łące. W ciągu tygodnia wyrosły na nim cztery gatunki czernidłaków i takie wielce oryginalne owocniki z rodzaju Piloboulus:

Pilobolus - inwazja z Aldebarana

Jak widac hodowanie grzybów nie jest trudniejsze niż hodowanie gupików.

#0

2002.10.07 08:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr
Próbuje się też z grzybami mikoryzowymi. Na tej stronie jest praca o próbach hodowli kurek (długie i po angielsku). A przy okazji sporo ciekawostek o tym gatunku grzyba.

#0

2003.12.26 04:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

szczur
poszukuje informacji na temat uprawy pieczarkow. czy ktos zna jakies odnosniki w internecie na ten temat bardzo bym prosil o pomoc. dzieki

#35

Wesołych Świąt, uszek z GRZYBAMI, grzybowych potraw i szczęśliwego Nowego Roku

życzy

Pimpuś z Kłodzka

#1

Podstawy uprawy pieczarki - wszystkich będących w temacie proszę o pomoc -> chciałbym rozpocząć amatorską hodowlę tego grzyba na gotowym kostkowanym podłożu, ale właściwie poza pomieszczeniem, nie mam niczego, a zwłaszcza podstawowych wiadomości. Może ktoś odsprzeda używaną książkę "UPRAWA PIECZARKI" K. Szudyga?
"Pieczarka" M. Gapińskiego, to książka dla bardziej wtajemniczonych. Mogę ją np. wymienić na "Uprawę pieczarki" (o ile ktoś tym będzie zainteresowany.
Serdecznie pozdrawiam WSZYSTKICH.

#0

2004.07.17 13:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna
Chciałabym zakupić grzybnię boczniaka. Proszę o kontakt.

#0

2004.09.23 23:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Nike
Biedrona, tutaj poszukaj tej książeczki: http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&q=%22UPRAWA+PIECZARKI%22+K.+Szudyga&btnG=Szukaj+z+Google&lr=lang_pl i chyba znajdziesz :)
Z pozdrowieniami - Nike

#0

2005.10.17 17:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

raf
chciałbym zakupić grzybnie boczniaka do hodowli domowej , amatorskiej. jesli ma ktos namiary to prosiłbym na meila rafaljarosik@o2.pl
i

#167
od sierpnia 2005

Tutaj możesz kupić grzybnie. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67852511

Pozdrawiam i życzę udanej hodowli.

#0

2005.11.21 10:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

merol
witam
szukam wszelkich informacjiw internecie na temat produkcji boczniaka z kostek

#0

2005.11.21 20:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

krzych0719
Witam, szukam informacji o występowaniu grzyba ucho bzowe. Chodi o podanie na jakich drzewach ( krzewach ) rośnie w Polsce , czy drzewo jest żywe , czy martwe, w jakim siedlisku występuje. Osobiście nie znalazem tego grzyba na Podlasiu. Chcialbym zacząć niewielką uprawe, na wasne potrzeby ze wzgledów zdrowotnych. (oglądaem dziesiątki krzewów bzu czarnego w lasach i na ąkach,nad rzeką BiaLą w Biaymstoku , i nic ) Może ktoś uprawia tego grzyba ? Pozdrawiam i czekam na nowe informacje.

#100
od kwietnia 2005

Ucho bzowe rosnie raczej na poludniu Polski ale byc moze przy dlugich poszukiwaniach uda Ci sie je znalezc i pod Bialymstokiem.
U mnie na polnocy (Rowy) tez nie ma.
Slyszalem ze czasami urosnie i na klonie ale nie widzialem.
Drzewa powinny byc zywe ale uszkodzone. Na takim bzie je widzialem.
Mozna je hodowac na galeziach bzu z czego wynika ze urosnie i na martwym drewnie.
Nie slyszalem nic o cudownych wlasciwosciach zdrowotnych tego grzyba ale skoro mnisi z klasztoru Shaolin tez moze je jedza...

#0

2005.11.22 14:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

krzych0719
Dzieki za podpowiedz ! Myślaem że tylko ja niemogę go znalezć.Dziś oglądaem kolejne krzewy bzu i oczywiscie niczego nie znalazem . Natknąem sie na podobne grzyby ale zdecydowanie mniejsze, czarne i rosy na gaęziach leszczynowych i dębowych. Oczywiście kilka zabraem do domu, zobaczę jak rozmarzną i wtedy dokadnie je obejze.Teraz mają ok. 1-2cm średnicy i są cale pokryte lodem. Niewiem czy trymać je w cieple ,czy w chlodzie, dlatego pilozylem je (galęzie z grzybami )w namiocie foliowym. Na klonach A. negundo wyst. tylko zimówki ( teraz jest wysyp)i śnieg im nie szkodzi . Pozdrawiam

#0

2006.01.11 00:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mysz70
Słuchajcie, ja strasznie przepraszam, ale nie mam pojęcia do czego by można było użyć czernidłaka. Hoduję sobie spokojnie boczniaki i shiitake, aż tu nagle dowiaduję się, że można jeszcze jakieś grzyby samemu wyhodować. Znalazłam na stronie hodowli w Gałązkach Małych takie dziwne coś, białe, z włosami. Głowa małpy to się chyba nazywa. Czy to się je? Pomóżcie mi proszę! A w tych Gałązkach można kupić shiitake na kostkach.
Anka

#0

2006.01.11 08:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

krzych0719

Oto co wyroslo na tych galeziach w namiocie foliowym. Jakość foto jest beznadziejna, ale nie wiem jak się robi zdjęcia w namiocie foliowym.
i

#2290
od sierpnia 2002

2006.01.11 08:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
OK, ale przypadkiem, czy właśnie tego oczekiwałeś ?? Bo nie wiem czy Ci gratulować, czy napisać co to jest ? :)

#0

2006.01.11 09:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

krzych0719
Wolę wiedzieć co to jest za grzyb.

#0

2006.03.12 14:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

daniel
mam do was pytanie moi drodzy jeżeli nie sprawi to komuś kłopotu to prosił bym o jakąś wiadomość o uprawianiu boczniaków jeżeli wiecie gdzie można uzyskać informacje na ten temat to prosze napiszcie chcialbym wiedzieć wszystko o uprawie i o kosztach inwestycyjnych pozdrawiam

#0

2006.03.12 14:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

daniel
prosze o kontakt na adres Daniel.Rogoz@interia.pl

#0

2006.03.14 20:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Heniek
prosze o podanie odpowiedzi jak najlepiej ulozyc kostke boczniaka

#0

2006.05.11 15:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Baśka
Witajcie :)może ktoś wie jak wykorzystać nawóz koński nie ze słomy ale z trocin ?
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Uprawa grzybów «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji