Czarek tak - rozwijają się często późną jesienią, ale smardzy chyba nie.
U mnie w parku wiosenne śnieżyce śpią snem kamiennym - może jeszcze będzie zima?
#276
od października 2005
Mamy już 2007 rok i jak widać grzyby rosną. Informują nas o tym mieszkańcy Borów Tucholskich.
Osiedlowe zimówki też rosną na pniakach i drzewach wierzb. Jdnak są to gniazda małe i nie tak rozległe. W tym roku jednak obserwuję ich powroty na tym samym pniaku. Zniszczone gniazdo zimówi, całkowicie poprzetrącane ( grabiami ), znowu odrastają. Pokazują się nowe główeczki w mniejszych ilościach.
Ciekawe czy zimówka to grzyb jednorazowego wysypu, czy tak jak podgrzybek będzie owocował tak długo póki ma ku temu warunki?
Ryszardzie, każdy grzyb (a nawet każdy organizm) owocuje (rozmnaża się, żyje) wtedy kiedy tylko mu na to warunki (do jakich jest przystosowany przez ewolucję) pozwolą!!!
Ja znalazłem maślaki ziarniste 12.01.07 i się temu tak bardzo nie dziwię, bo kiedy temperatura, wilgotność i nasłonecznienie "pozwolą"; tzn. są odpowiednie, grzyb wyrośnie kiedy chce; tzn. dla nas (ludzi) porę roku!!! Ale się rozpisałem filozoficzno-ewolucyjnie! :-)
#280
od października 2005
No i mamy prawdziwą zimę. Teraz to już zostały tylko zimówki. :-)
A zmrożone boczniaki na drzewach? Czy są coś warte (na przykład do ususzenia i zmielenia)? Znam stanowiska boczniaka, a zimówki - niestety, nie (jestem nowy).
#3864
od sierpnia 2002
Swoją droga na poszukiwania ciekawostek można się już wybierać.
Widziałem już Piceomphale bulgaroides oraz Arachnopeziza aurelia !!
Jak dla mnie to piaskowiec kasztanowaty, jest w prawie każdym atlasie , w książce Marka także.