bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
zimówkom za ciepło
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Relacje z byłych sezonów « po sezonie 2004 «

#9

Witajcie,

Kilka dni temu znalazłem zimówki. Wtedy wyglądały tak:

A

Dziś jest im wyraźnie za ciepło. Mają za mało wilgoci. Oto ponury ich obraz z dzisiejszego spaceru.

B

Tu lepiej widać kapelusze. Bardzo mi smutno... Zrobiłem eksperyment: umieściłem je w lodówce na płaskim talerzu z wodą. Ciekawe czy choć trochę nabiorą widoru.

C

Na szczęście znalazłem parę sztuk, które w bardzo cwany sposób próbowały się przede mną schować. Zdjęcie nie jest odwrócone! Na trzonach widać kawałki kory, którą z nich zeskrobałem. Chociaż jeden optymistyczny akcent na dziś :) Pozdrawiam wszystkich.

D

#857

2005.01.09 10:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Zatem pamiętaj i zrywaj je wtedy, kiedy jeszcze nie są suche. Albo dosusz do końca w domu i będziesz miał suszone grzyby.

#12

Jolu, nie jesteś ciekawa wyniku mojego "lodówkowego" esperymentu? Otóż zimóweczki już po godzinie wróciły do formy! Dziś wyglądają dużo lepiej, przynajmniej na tyle, że w życiu byś nie powiedziała, że zebrałem je w stanie zeschniętym. Ten grzybek jest z pewnością doskonale przystosowany do zmiennych warunków zimowych. Ciekawe tylko dlaczego inne smaczne owocniki nie potrafią przetrwać tak jak on. Pozdrawiam.

#861

2005.01.09 11:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
O tym, że zimówka rośnie w lodówce wiedziałam. Natomiast nie miałam pojęcia, że ożywa pod wpływem wilgoci ( a przecież to takie logiczne!). Dziękuję Ci bardzo. Natomiast Ty wiedz o tym , że zimówki można suszyć, co niektórych zaskakuje.

#13

Jolu, odnośnie suszenia grzybów najchętniej otworzyłbym nowy wątek, a to dlatego, że praktuje się wiele sposobów suszenia, przez które grzyby mniej lub bardziej tracą swoje właściwości odżywcze. Mam też sporo pytań i wątpliwości w tej kwestii.

Czy jako leśny praktyk mogłabyś wysłać mnie na inne smaczne, zimowe grzybki? Idziemy dziś nad źródliska potoków :) To taki lokalny fenomen. Potoki wypływają z jednej części lasu i znikają w innej :) Pozdrawiam,

#862

2005.01.09 11:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Manuscript, tu ://www.bio-forum.pl/messages/34/339.html#POST2758
jest trochę o suszeniu. Jak masz coś więcej do powiedzenia otwórz w "W kuchni" nowy wątek pt. suszenie grzybów i zacznij. Będziemy dyskutować. Co do grzybów zimowych - moje wiadomości na ten temat nie wychodzą poza zimówkę, ucho bzowe, łuszczaka zmiennego, którego musi Ci ktoś koniecznie pokazać, żebyś nie pomylił z trującą chełmówką obrzeżoną, boczniaka, podobnego do boczniaka łyczaka późnego, maślanki łagodnej, rosnącej na drzewach iglastych. Poszukaj też wodnichy jasnożółtej w literaturze. Ja jej nie znam z praktyki.
i

#145

2005.01.09 21:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Elmira Brzozowska (elma)
Do ostatniego postu Joli dodalabym zdanie:
I przejrzyj dokładnie zdjęcia na naszym forum. Niektore są naprawdę bardzo dobrze zrobione i bardzo dobrze pokazują jak wygląda taki czy inny grzyb.
« » bio-forum.pl « Grzybobranie « starsze wątki (do 03 września 2017) « Archiwum « Relacje z byłych sezonów « po sezonie 2004 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji