#3086
od października 2005
Sprzedać chce :-))) Polskie realia teraz wyjdą :-) 3600 euro :-)
Najlepsza to ta informacja o ochronie :-) Służby leśne :-) Gdzie one?
#5094
od listopada 2005
Nieznajomość prawa nie zwalnia od obowiązku jego przestrzegania. Tutaj, skoro mamy do czynienia z publicznym przyznaniem się do czyny zabronionego, prokurator właściwy do miejsca zamieszkania sprawcy powinien wszcząć postępowanie z urzędu. Czy tak się stanie?...
Marek to nie jest przestępstwo tylko wykroczenie i raczej prokurator tu nie odegra wielkiej roli...
#274
od sierpnia 2008
Ale służba leśna ma prawo wystawić mandat, tak mi się wydaje. Jeśli tak, to jestem za tym żeby wyniósł on nawet i 3000 zł. Tak aby uświadomić ludzi, że skoro grzyby są pod ochroną, to nie powinno się ich zbierać.
#5170
od kwietnia 2004
Tak, mandat.
Czy wszystkie trufle są w Polsce chronione? Mam atlas tłumaczony z niemieckiego i według niego jest inaczej. To raz.
Dwa: tylko trufla czarnozarodnikowa i trufla biała są podobno smaczne. Reszta jest albo niesmaczna, albo niejadalna.
To, co widzę na zdjęciach w atlasie i to co czytam sugeruje, że to nie jest ani czarnozarodnikowa, ani biała.
Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
#553
od stycznia 2009
Tamta trufla na zdjęciach to najprawdopodobniej trufla wgłębiona - jest jadalna, dobra, ale oczywiście nie jest to trufla najwyższej jakości. Te najlepsze gatunki, osiągające niebotyczne ceny, u nas nie rosną, a przynajmniej ich nie stwierdzono do tej pory;)
Chronione natomiast są trufle letnia (T. aestivum) i trufla wgłębiona (T. mesentricum). Tak mi się przynajmniej wydaje...
#37
od września 2009
W Nr 38 "Przełomu" ( Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej) nasz Szacowny Kolega Piotr Grzegorzek określił znalezisko jako truflę wgłębioną. Ponadto jasno i wyraźnie w artykule zostało powiedziane o ścisłej ochronie trufli w Polsce i karze za ich zbieranie.
Przy okazji gratuluję Piotrowi świetnej wystawy "bocianiej" ! Jeszcze można ją zobaczyć w Chrzanowie w Domu Urbańczyka - warto !
#799
od lipca 2002
W Polsce ochronie prawnej podlega tuber mesentericum - trufla wgłębiona. Trufla letnia - tuber aestivum jest ustawowo dopuszczona do obrotu handlowego. Ustawa traktuje ją tak samo jak kurkę, borowika czy maślaka...
Ten gość od trzebińskich trufli pokazuje na fotkach obydwa te gatunki - zarówno truflę letnią jak i wgłębioną. One bardzo często rosną razem na tym samym stanowisku. Z moich czternastu stanowisk czarnych trufli, sześć to właśnie taki skład: mesentericum plus aestivum.