• Ciemno-brązowy na zmurszałym drewnie
#1841
od grudnia 2006
Najbardziej przypomina to (wizualnie) Lamproderma columbinum lub podobną, bez mikroskopu nie ugryziesz... preparacja włośni jest wredna. Ale L. columbinum lubi tak w mchach i wątrobowcach sie ukrywać
A na drugim zdjęciu widzę chyba młodziutką Cephalozia sp.
#1842
od grudnia 2006
Dziękuję bardzo. Z wątrobowców były też na tej zmurszałej 3 m dł. i 80 cm średn. kłodzie ; Cephalozia biscupidata, Calypogeia suecica, Scapania umbrosa, Riccardia palmata i R.latifrons.
Fajny zestaw wątróbek ;-) Scapania umbrosa to u mnie brak, nigdy nie widziałem. W ogóle u mnie Scapania to jest cud. Scapania undulata szukałem 3 lata.. i znalazłem jedną, maleńka kępkę i to w nietypowym siedlisku. Calypogeia suecica - fajny, rzadszy, choć u mnie w borealnych świerczynach bagiennych jest jej trochę, czasem kłody obrośnięte niemalże w 100%. Ricardia palmata - bardzo piękna, lubię ją ;-). W ogóle w borealnych świerczynach bagiennych to jest raj na wątrobowce... Taka Lophozia incisa jest przepiękna a jak się znajdzie Anastrophyllum hellerianum to aż się pada na kolana i bije mu pokłony ;-).. Ech.. a na tych kłodach, razem z wątrobowcami śluzowce... (to tak żeby było tematycznie do działu ;-))