Trudno powiedzieć, czemu ten rok jest kiepski. U mnie suszy nie było, a jest kiepsko. Były suche lata a śluzowce dopisywały. Trzeba pamiętać też że spora część śluzowców posiada bardzo wyraźne cykle wieloletnie. Dobrze widać to np u Leocarpus fragilis który przez kilka lat jest obecny w dużych ilościach, po czym na wiele lat znika. I tak jest z wieloma śluzowcami - pojawiają się masowo w jednym sezonie, a potem znikają prawie całkiem na wiele lat. Nie da się przewidzieć ich aktywności, nie ma żadnych dostrzegalnych dla nas reguł. Obawiam sie że obecnie nie ma żadnego dobrego wytłumaczenia dlaczego jeden rok obfituje w śluzowce a drugi nie...
Co do jedzenia śluźni - podejrzewam że zjadasz jajka kurze? Większej różnicy nie ma czy jesz białko z jaja czy śluźnie ;-) pewnie w smaku inne, ale nie próbowałem, nie muszę zdobywać pożywienia z alternatywnych źródeł, niech se żyją śluzowce w spokoju, przyjaciół się nie jada ;-).
Kulki nie urosną - trzeba pamiętać że to nie jest tak jak to sobie czasem ludzie wyobrażają, że ta "kulka" to rosnący śluzowiec. Zarodnie powstają ze skupiającej sie śluźni która jest w podłożu. Rozmiar zarodni jest niejako "zaprogramowany". Śluźnia która pełza w podłożu, gdy postanawia wytworzyć zarodnie, wypełza na powierzchnię, dzieli się na odpowiednie "porcje", i z tych "odmierzonych porcji" śluźni powstaje zarodnia - ilość śluźni jaka ja tworzy jest ograniczona - dlatego "kulka" będąca po prostu skupieniem śluźni już nie urośnie - ona już sie nie odżywia, jedyne co w niej się dzieje, to fascynująca transformacja która zachodzi w jej wnętrzu - wytwarzana jest włośnia, powstają zarodniki itd.
Lupa jest nieodzowna przy śluzowcach, silna lupa. najlepiej taka x20 a nawet x30 z podświetleniem. Można czasem kupić takie wynalazki "u chińczyka". Sam takich używam, tanie a skuteczne. Można np. coś takiego:
http://hobbyhouse.pl/product-pol-948-Lupa-jubilerska-x30-x60.html Albo bardzo fajne jest takie coś, nawet lepsze
http://hobbyhouse.pl/product-pol-1010-Lupa-jubilerska-x60-9882.html A trzonki oczywiście, będą widoczne od razu. Trzonek jest formowany na początku, zanim powstanie zarodnia, śluźnia formuje trzonek, po czym sama się po nim wspina do góry żeby wytworzyć na jego szczycie zarodnię, więc trzonek jest najpierw...
Z resztą...trudno...
http://www.wigry.win.pl/kwartalnik/kwartalnik_2013/wigry_2_2013_internet.pdf Od strony 9. Na 11 stronie jest taki schemat formowania się zarodni, może to trochę wyjaśni o co tu chodzi.