• na pieńku prawdopodobnie liściasty
Las mieszany - sosna,dąb,buk i jakieś jeszcze tam chuderlawe.
2
3
4
5
6
7
8
9
#5430
od listopada 2005
2, 3, 4 _ stawiam na Arcyria nutans.
Pozostałe też Arcyria, choć 7, 8, 9 być może któryś z Stemonitopsis.
A ja bym typował inaczej ;-)
2,3,4 - śluźnia najprawdopodobniej Fuligo septica. Fuligo na pewnym etapie życia tworzy takie "paluszki", to znak że już kombinuje gdzie by tu się zebrać do kupy i uformować zrosłozarodnię. Ale to gdybanie, w końcu to śluźnia. Podobnie może też np. wyglądać śluźnia Steminitis która została rozmyta przez deszcz. Ale to mi tak jakoś jednak wygląda "Fuligowo". Trzeba poczekać, dziś już pewnie by było wiadomo kto zacz.
5-6 Nie bardzo widać strukturę tego. Jeżeli to w ogóle jest śluzowiec, to może coś w bardzo szeroko rozumianych okolicach Arcyria denudata (ale podobnie mogło by wyglądać sporo innych gatunków), ale za mało widać żeby powiedzieć co to w ogóle jest, czy to w ogóle jest Arcyria a nawet śluzowiec ;-)
7,8,9 - Arcyria cinerea najprawdopodobniej w towarzystwie pięknego wątrobowca Lophocolea heterophylla
Maciej, w typowaniu nie do pobicia ;)
Specjalnie dzisiaj wyruszyłem na te poletko i na byłych "paluszkach" spotkałem ślimoka którego pogoniłem. A to jak teraz wygląda śluzowiec, to myślałem że to sprawka ślimaka :). Ale jednak to będzie chyba fuligo deczko uszczuplony przez ślimoka.
5,6-sta fota to jednak chyba jakiś grzyb :(.
A dzięki Arcyria cinerea poznałem i przyjrzę się lepiej wątrobowcowi.
Poniżej foty z dzisiejszego dnia.
Ano, Fuligo septica z tego wyszedł. A temu z drugiego zdjęcia się nie udało - śluźnia wygląda na zaschniętą, pewnie sucho i gorąco. A Arcyria cinerea też już ktoś gryzie, jakaś przebrzydła larwa ;-)
A ten wątrobowiec to pospolitak, ale ładny. I nazwa "heterophylla" jest bardzo adekwatna - liście ma bardzo zmienne.