Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Niezmywalny śluzowiec
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2013 «

#983
od sierpnia 2010

2012.10.07 22:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Henryk Kasprzyk (wzuhk)
Na pieńku. Otwarta przestrzeń. Las dębowy z domieszką sosny i buka. Pierwsze trzy zdjęcia wykonane 03.10.2012. Potem były ulewy. Następne wykonane dzisiaj.
Śluzowiec nie do zdarcia, nawet tych białych przybyło. A ja dzisiaj wieczorem przemokłem do suchej nitki. Dotrą do finału ? Ciekawe ;)
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec

#438
od maja 2010

2012.10.07 23:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Tu masz dwa gatunki. Brązowe, maczugowate - najprawdopodobniej Trichia decipiens, ale może też być Hemitrichia clavata - one już dojrzewają, niedługo powinny być już gotowe i wystrzelić włosnię. Stawiał bym na Trichia decipiens, ale wiadomo.. mikroskop dla pewności musi być ;-). One są rzeczywiście dość odporne i łatwo nie poddają się deszczowi.
To białe - to młode, formujące się zarodnie najprawdopodobniej Trichia varia, przynajmniej tak to wygląda na tym etapie. Ale bez mikroskopu, pewności nigdy mieć nie można...

Ostatnio tak się trochę przejechałem - na oko wyglądało mi na Matetrichia vesparium... choć trochę mi nie pasowała... i pod mikroskopem okazało się że to Metatrichia floriformis... ale tak na pierwszy, a nawet drugi rzut oka sparwiała wrażenie M. vesparium... ot co, śluzowce wredne są i lubią zwodzić ;-). Więc oznaczanie ze zdjęć, po samym wyglądzie zewnętrznym... to tylko gdybanie z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem...

#1095
od sierpnia 2010

2013.03.08 17:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Henryk Kasprzyk (wzuhk)
Obserwowałem je aż do pierwszych śniegów, nie wykluły się.
A dzisiaj mnie zupełnie zaskoczyły. Czyżby dojrzewały pod śniegiem,czy też gdy puścił mróz i śnieg a na dodatek przygrzało słoneczko :-O.
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec
sluzowiec

#485
od maja 2010

2013.03.08 18:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Raczej nie należy mówić tu o dojrzewaniu pod śniegiem. Zarodniki są dojrzałe już jesienią. Ale w przypadku niektórych gatunków - szczególnie z rodzaju Trichia ich uwolnienie jest opóźnione. Bywa że uwalniają one zarodniki już jesienią, ale często proces ten jest wstrzymany. Te zarodnie są już strukturami martwymi. Sam proces otwierania zarodni i rozprężania włośni to zjawiska czysto fizyczne. Tak się dzieje często u Trichia decipiens, Trichia favoginea i innych. Ich zarodnie są dość trwałe i długo pozostają zamknięte. Najwyraźniej taka mają strategie życiową, choć nie wiem czy ktoś bliżej zajmował się tym zagadnieniem. A trzonki i kieliszki Trichia decipiens są tak trwałe, że można znaleźć nawet resztki takich, które mają już rok i tkwią na kłodzie od zeszłej jesieni.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2013 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji