Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
białe kulki na wiązie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2012 «

#608
od października 2009

od kilku lat późną jesienią na próchniejacej kłodzie wiązu pojawiają się, czasem bardzo licznie , niewielkie ( średnicy ok 1 mm ) białe, śluzowate kulki. Wytrzymują w tym stanie do śniegu lub silnego mrozu. Czasem kulki tworzą rodzaj tapetki a czasem kalfiorowate twory. W czasie roztopów już ich niema. Tajemne życie śluzowców pod śniegiem?

#390
od maja 2010

2012.01.31 09:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Śluzowce pod śniegiem nie żyją. Jest co prawda grupa śluzowców umownie nazywana "pośniegowymi" - ale one pojawiają się w pewnej odległości (ok 20cm) od topniejących płatów śniegu i z tego co mi wiadomo w Polsce znane są wyłącznie z obszarów górskich (w pozostałej części Europy też). Szukałem ich i u siebie, jednak dotychczas bezskutecznie... ale kto wie, może kiedyś znajdę te cudaki?

Niestety z tego zdjęcia nie da się ocenić czy w ogóle jest to śluzowiec - jeżeli tak, to w fazie śluźni, całkowicie nieoznaczalny. Jednym z najpóźniej pojawiających się śluzowców o białej śluźni jest Diderma radiatum. Jednak dalszy opis jak "tapety" czy "kalafiorowate twory" w ogóle nie pasuje do jej wyglądu. Jako "kalafiorowaty twór" można by opisać niektóre fazy śluźni Fuligo septica var. candida, jednak jego śluźnia nie wygląda tak jak to coś na zdjęciu i nie pojawia się przed zimą, tylko latem. Jest jeszcze kilka innych gatunków o białej śluźni, które mogły by się pojawić tak późno - choćby Comatricha nigra... Jednak bez zarodni, nie da się powiedzieć co jest na tym zdjęciu. Kremową śluźnię i coś co ewentualnie można by opisać jako "tapetę" czy "kalafiorowate twory" mogła by tworzyć też Badhamia populina i też mogła by się pojawiać dość późno. Ale jej śluźnia nie jest tak czysto biała. Parę innych przykładów można by jeszcze znaleźć.

Równie dobrze mogą to być jakieś grzyby - "tapety" i "kalafiorowate twory" chyba bardziej by pasowały do grzybów. Może jakaś Exidia czy insze grzyby "galaretowate" - jakiś Dacrymyces ??? Zapewne zdjęcie owego "kalafiorowatego tworu" może mogło by więcej wyjaśnić? Z tego zdjęcia mogę tylko powiedzieć że trochę to wygląda jak bardzo młoda śluźnia... i w zasadzie nic więcej.
i

#6788
od sierpnia 2002

2012.01.31 09:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Chciałem napisać, że od późnej jesieni do wczesnej wiosny trwa obfite zarodnikowanie wielu grzybów mitosporowych. Skupiska zarodników, pojawiające się wówczas na powierzchni substratu wyglądają często tak, jak na Twoich foto. Zmyliła mnie jednak część o kalafiorowatych strukturach.

#391
od maja 2010

2012.01.31 12:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Kilka razy naciąłem się na takie grzyby ;-). Już miałem nadzieję na jakąś ciekawą śluźnię... a tu takie rozczarowanie... grzyb ;-). Ale żaden kalafiora nie przypominał...

A przy okazji - mam zebrane 3 okazy grzybów na śluzowcach, jeśli Piotrze jesteś zainteresowany mogę przesłać na wskazany adres.

#611
od października 2009

Kalafiorowate struktury to kilka kulek, które skleiły się w coś podobnego do plaskatego owocu maliny. mam zdjecia ale zrobiłem je w RAW -ach i teraz nie mogę otworzyć. Za kilka dni załączę więcej materiału.

#629
od października 2009

To jednak grzyby. Jeszcze przed mrozami, w styczniu wziąłem kawałek drewna z tymi tworami i położyłem w pobliżu miejsca pracy. Sprawdziłem toto na początku marca.
Na spodniej stronie kawałka drewna przetrwała większość tych organizmów tylko nieco pożółkły. To muszą byc grzybki.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji