• Czy to jakaś Trichia ???
Coś mi nie pasuje?
Na powierzchni cięcia drewna.
Średnica ok. 0,5-0,8 mm.
Wszystkie foto w domu z oświetleniem sztucznym (diodowym)
To śluzowiec z rodzaju Diderma
Dziękuję:-)
Chyba Diderma testaceum - szaroń skorupiasty ?
Zarodniki: 8,2 - 9,6 um
Czym są te mniejsze okrągławe elementy? Tab.3 Foto 3-4
Najpierw prostsze pytanie, czym są te małe, okrągławe elementy - to są ziarna węglanu wapnia z zewnętrznej, zwapniałej części ściany zarodni
Co do gatunku, niestety zdjęcia mikroskopowe nie pokazują konicznych do ostatecznej oceny cech. Nic nie wiadomo o podsadzie i włośni, brak też szczegółów na zarodnikach. Nie potrafię niestety na ich podstawie oznaczyć gatunku, aż takiego opatrzenia z Didermami nie mam. Po cechach makroskopowych można podejrzewać Diderma testaceum, ale bardzo podobnie może wyglądać wiele innych gatunków. Diderma to trudny rodzaj.
Żeby lepiej zobaczyć detale powierzchni zarodników mocniej otwórz przysłonę - będzie mniejsza głębia ostrości, ale za to staną się widoczne detale powierzchni zarodników (oczywiście przysłonę w mikroskopie) - ale trzeba wtedy ostrzyć na ich górną powierzchnię. Włośnię, jak pisałem - najlepiej zrobić preparat w spirytusie, spróbować wcześniej wydmuchać zarodniki. Czasem można poczekać, za jakiś czas zarodniki same się wysypią i zostanie sama włośnia.
W rodzaju Diderma bardzo ważna przy oznaczaniu jest włośnia i podsada. Zarodniki wyróżniają tylko część gatunków, u reszty są bardzo do siebie podobne.
Serdecznie dziękuję za instrukcje :-)
Postaram się podziałać i pokazać coś z istotnych mikrocech, co mi z tego wyjdzie, zobaczymy ?
Najtrudniej jest dobrać się do wrednej podsady... chyba najłatwiej poczekać aż się zarodnia rozsypie i odsłoni "gołą" podsadę.