Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Tubifera ferruginosa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2011 «
i

#5246
od listopada 2005

2011.08.01 23:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
1

#544
od sierpnia 2010

2011.08.02 08:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Henryk Kasprzyk (wzuhk)
U Ciebie zdrowsze powietrze, dlatego takie ładne :)

#260
od maja 2010

2011.08.02 14:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Teraz trzeba pociągnąć dokumentację trochę dalej - jak zacznie rozsypywać zarodniki i aż je wysypie i zostaną resztki ścian zarodni :-).

Obecnie obowiązującą nazwą tego gatunku jest Tubifera arachnoidea. T. ferruginosa jest w Krzemieniewskiej, ale to było dawno temu... systematycy musieli namieszać ;-)
i

#5247
od listopada 2005

2011.08.02 14:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
A to dopiero numer. Znam obie nazwy, ale traktowałem T.arachnoidea jako bliskiego krewniaka T.ferruginosa. Fakt, że większość informacji o śluzowcach czerpię z Krzemieniewskiej.

#263
od maja 2010

2011.08.02 15:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
W Krzemieniewskiej niestety systematyka jest już bardzo mocno nieaktualna, w końcu to lata 60-te ubiegłego wieku. Część nazw jest już nieaktualna, część gatunków rozbito na większą ich ilość, niektóre scalono w jeden, czasem zmieniając rangę np. na podgatunek czy odmianę a czasem nawet i bez tego. Niestety obecnie nie ma w Polsce żadnego współczesnego klucza z nowszą systematyką, jest tylko (też już nieco nieaktualna) checklista. Bardziej współczesnego nazewnictwa i ujęć taksonomicznych, można poszukiwać w serwisach:

ZipcodeZoo
http://zipcodezoo.com/

GBIF
http://data.gbif.org/

Potężna baza danych synonimów, sięgających do pierwszych XVIII wiecznych nazw jest na stronach An online nomenclatural information system of Eumycetozoa:
http://eumycetozoa.com/data/index.php

Tylko autorzy tej bazy danych mają nieco inne podejście taksonomiczne od innych i czasami można się nieco zaplątać - część przyjętych gdzie indziej gatunków u nich jest jako niezaakceptowane, część gatunków jest scalona z innymi i trzeba o takich pułapkach pamiętać korzystając z tego źródła. Ale listy synonimów są imponujące.. np. Fuligo septica:
http://eumycetozoa.com/data/report.php?busca=Fuligo&por=gensi&numr=468&tipo=Rtax&fichero=eumyceto&version=english - pierwsza nazwa Mucor septica z 1763 roku!

Ech dlatego marzy mi się współczesny klucz do śluzowców z obowiązującą obecnie taksonomią... Może kiedyś się uda to zrealizować, ale to pewnie potrwać może jeszcze wiele lat... Wstępna chęć jednego autora jest... ale potrzebni sponsorzy i mnóstwo pracy...
i

#5248
od listopada 2005

2011.08.02 20:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Dzięki Maćku... mogę mieć kłopoty, bo to obcojęzyczna literatura, ale spróbuję ją rozszyfrować za pośrednictwem kolegów znających angielski (o ile będą umieli tłumaczyć nazewnictwo naukowe)...
A oto ciąg dalszy mojego bukietka
1
2
No, i dzisiaj wysypał sporo zarodników

4

#264
od maja 2010

2011.08.02 22:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
W tej literaturze liczy się wyłącznie łacina ;-).

Żeby skomplikować, sprawdziłem, że jednak obecnie zaakceptowana jest nazwa Tubifera ferruginosa (Batsch) J. F. Gmel a Tubifera arachnoidea (w zasadzie to nawet Tubulifera arachnoidea) figuruje jako "nazwa nieważna" (nom. inval.) , byłem jednak niezbyt na bieżąco, cóż, synonimy mogą nieźle skołować a najgorsze że systematycy bez przerwy mieszają i zmieniają nazewnictwo, chyba głównie żeby udowodnić że coś robią, głównie jednak tworzą chaos... A niby do publikacji sprawdzałem wszystkie nazwy.. albo już to zmienili od tego czasu, albo się wtedy zagubiłem w synonimach ;-). Alę dzięki temu wątkowi sam się "zaktualizowałem" ;-).

A żeby mieszać dalej ;-). To oczywiście jest Tubifera ferruginosa.

Jest jeszce Tubifera dictyoderma. Jej zarodnie są bardziej zwarte, płaskie nie rozpadają się na osobne zarodnie jak u T. ferruginosa, nitki pseudowłośni szersze, rozszerzone na jednym z końców (u. T. ferruginosa są nitkowate).
Zarodniki nieco mniejsze (T. dictyoderma - 5,5-6,5 µm, T. ferruginosa 6-8 µm), różnią się też nieco kolorem - u T. dictyoderma masa zarodników ma być ochrowo-brązowa lub cynamonowa (pojedyncze różowo-brązowe) a u T. ferruginosa po prostu brązowa (pojedyncze zarodniki czerwono-brązowe)... Kocham te opisy kolorów, są powalające jak się konfrontuje to z obrazem mikroskopowym... ;-)

T. dictyoderma jest też raczej rzadka. W rodzaju Tubifera jest jeszcze kilka gatunków. Krzemieniewska podaje T. casparayi, ale ta ma ciemną leżnię, więc odpada,co ciekawe "Die Myxomyceten" podaje opis tego gatunku w formie ledwie kilku linijek tekstu, bez żadnych szczegółowych opisów). Jest jeszcze kilka gatunków, ale je też można odrzucić. Pozostaje więc Tubifera ferruginosa... no chyba żeby coś jednak wyskoczyło, jest to jednak bardzo mało prawdopodobne ;-).

A teraz możesz sobie wysiać jej zarodniki i założyć hodowlę, rzeczywiście sporo ich się wysypało ;-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji