Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
czarny z sosnowego pniaka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2011 «
i

#3027
od października 2007

2011.05.02 18:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Zapewne smętosz, ale czy da radę określić gatunek ze zdjęć ?

1
2
3

#152
od maja 2010

2011.05.02 19:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Być może Amaurochaete sp. ale może też być Reticularia sp. Masa zarodników wydaje się być brązowa a nie czarna (przynajmniej na zdjęciu tak to wygląda), co by bardziej kierowało w stronę Reticularia. Okrywa nie rozpada się tak jak u Amaurochaete. Ale skupienie zrosłozarodni bardziej wygląda na takie, jakie tworzy Amaurochaete.
Reticularia nie zawsze ma srebrną okrywę, często jest ona ciemno - brązowa i wygląda podobnie do tego co widać na zdjęciu.

Bez obejrzenia wnętrzności nie da się tego raczej ustalić na podstawie samych zdjęć. A odróżnienie Amaurochaete atra od tubulina jest możliwe wyłącznie na podstawie obserwacji włośni.
i

#3028
od października 2007

2011.05.02 19:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Dzięki za wyjaśnienia. Co do koloru masy to była ona, oczywiście w moim odczuciu ( wzrokowym :) ), zarówno brązowoczarna jak i czarna, co odebrałem jako różnicę w dojrzewaniu poszczególnych skupisk.

#153
od maja 2010

2011.05.02 20:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Jeśli zarodniki wysypują się samoistnie, to są już dojrzałe. Kolor zarodników zmienia się natomiast w czasie ich wysychania - początkowo masa dojrzałych zarodników jest wilgotna, zwarta, ciemniejsza. Po wyschnięciu staje się sypka, jaśniejsza i ulatuje z wiatrem w dal. Ale u Amaurochaete masa zarodników jest czarna jak pył węglowy. Po wyschnięciu również.

Masz może zbliżenie powierzchni okrywy? U Amaurochaete okrywa, zanim zacznie się rozsypywać wygląda jakby składała się z nieregularnych tarczek. U Reticularia okrywa ma strukturę włóknistą.

Amaurochaete tubulina:


Reticularia lycoperdon:


Jeśli odwiedzisz te okazy możesz zobaczyć jak się dalej zachowują. U Amaurochaete atra, po wysypaniu zarodników pozostaje w miarę trwała włośnia, również absolutnie czarna. A. tubulina potrafi się rozsypać na amen, tak że nic z niego prawie nie zostaje. Zrosłozarodnie Amaurochaete bardzo szybko po dojrzeniu rozpadają się, są bardzo nietrwałe. Zrosłozarodnie Reticularia są trwalsze, ale po rozsypaniu włośnia nie jest w zasadzie trwała, zwykle rozsypuje się razem z zarodnikami, mogą zostać najwyżej podsady i resztki leżni.
i

#3029
od października 2007

2011.05.02 21:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Zatem, z tego zbliżenia wynikało by, że jest to Amourochaete.

q1

Owocniki były również nie w pełni dojrzałe (masa nie była sypka), najstarszy był ten ciemniejszy z 3 zdjęcia. Stanowisko jest też niestety trochę za daleko, aby je ciągle monitorować.

#154
od maja 2010

2011.05.02 21:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Żeczywiście wygląda na Amaurochaete, prawie już dojrzałe, ale jeszcze mu trochę brakuje. Teraz widać też dlaczego zarodniki wysypywały się od spodu zrosłozarodni - dobrały się do niego chrząszcze. Bardziej prawdopodobne, ze względu na częstość występowania, wydaje się być A. atra, ale A. tubulina w sumie nie można też wykluczyć. Dalej już tylko mikroskop...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji