• Śluźnia Fuligo sp.
#1226
od grudnia 2006
Zdjęcia z połowy września, las mieszany, Gałkówek koło Koluszek. Na pniaku buka pospolitego żółta śluźnia, która moim zdaniem jest śluźnią Fuligo sp. Pytanie jakiego (var.candida czy var.septica) ? Można to jakoś określić ?
Nawiasem mówiąc mam nadzieję, że Maciej tu wejdzie. Przedstawione w poprzednim wątku materiały dały mi olbrzymią radość. Pierwszy raz w życiu spotkałem foto-dokumentację z opisami śluzowców. Jakże tego brakuje przy oznaczaniu wstępnym !
Ano wejdę ;-) Właśnie wróciłem z lasu z "trofeami" :-)
Śluźnia wygląda na Fuligo septica var. septica. Na pewno nie F. septica var. candida - śluźnia tej odmiany jest białawo-kremowa i raczej pojawia się we wcześniejszych porach roku, zwykle w pełni lata czy nawet wczesnym latem. Mogła by za to być inna z odmian F. septica o żółtej śluźni, jest ich kilka. Oczywiście najlepiej było by jeszcze zobaczyć ostateczną postać. Można powiedzieć z bardzo dużym prawdopodobieństwem że jest to Fuligo septica var. septica, jednak z żółtymi śluźniami miałem kilka "przygód", kiedy po hodowli okazywało się że jednak nie był to ten gatunek - tylko np. Physarum, mimo że śluźnia wyglądała tak jakby to miało być Fuligo septica. Więc jak zwykle, 100% pewności tu mieć nie można ;-)
Cieszę się również że nasze publikacje się podobają. Szkoda jednak że w przewodniku terenowym znalazło się tak mało gatunków - niestety, ograniczone fundusze nie pozwoliły na obszerniejszą publikację. Jednak w planach jest obszerniejsze dzieło, ale to niestety bardzo odległa przyszłość. Raczej może to potrwać jeszcze kilka lat. Choć zobaczymy jak to będzie. Na razie, na przyszły rok jest planowany pierwszy chyba na świecie kalendarz ze śluzowcami :-) Bo razem z tymi zaprezentowanymi wcześniej publikacjami była wydana również seria 9 pocztówek ze śluzowcami - bodajże jako 3 na świecie - wcześniej śluzowce na pocztówkach znalazły się w Japonii i Francji.