• Żółto-pomarańczowy, na pniu, pośród mchu
#21
od czerwca 2009
Żółto-pomarańczowy, rosnący na starym pniu jakiegoś spróchniałego drzewa, na mchu.
Sam nie poradzisz:) - musi to zrobić moderator.
A jeżeli chcesz uzyskać oznaczenie tego śluzowca, to musisz śledzić jego rozwój, gdyż jest on prawdopodobnie na tym etapie rozwoju jeszcze nieoznaczalny...
#24
od czerwca 2009
Ok to by przenieść temat to gdzie to muszę o tym napisać ? Śledzić rozwój znaczy co jakiś czas go odwiedzać w lesie czy w jakiś sposób zabrać go do domu ?
Myślę, że nie musisz nikomu o tym pisać, a jak moderator tu zajrzy i zdecyduje o przeniesieniu, to się o tym dowiesz via e-mail albo jakoś inaczej.
Sądzę też, że ten wątek na razie możesz tu rozwijać, skoro już zacząłeś, ale na przyszłość zakładaj wątki o śluzowcach w odpowiednim dziale.
Jeśli natomiast chodzi o obserwację, to nie chce uchodzić za eksperta od śluzowców(broń boże!), bo sam dopiero ostatnio o nich się trochę dowiedziałem, ale sądzę, że codzienna obserwacja w terenie byłaby wskazana...
(wypowiedź edytowana przez andrzej528 05.czerwca.2009)
#25
od czerwca 2009
No ok to jutro zajrzę co tam u mojego przyjaciela i jak by się coś zmieniło, to na pewno zrobię fotki i ciąg dalszy tego tematu :) A mam jeszcze takie pytanie, jak długo się rozwija taki śluzowiec ? Za ile będzie można rozpoznać co to za gatunek ?
Wątek przeniesiony do ŚLUZOWCE, tytuł zmieniony (pierwszy i ostatni raz), bo był niezgodny z zasadami.
pozdrawiam
Piotrek
#4209
od listopada 2005
Można doglądać dojeżdżając w krótkich odstępach czasu, ale można też tak:
https://www.bio-forum.pl/messages/11142/47513.html Nie da się jednoznacznie określić jak długo dojrzewają śluzowce. Zależy to od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, gatunku, czy pełzaki (śluźnia) ma wystarczająco dużo pożywienia, w jakim wzrastają środowisku itp.
W przypadku Twojego śluzowca nie wiemy na razie z czym mamy do czynienia. Przy takich warunkach pogodowych jakie mamy obecnie, myślę, że 2 - 3 dni potrzeba, żebyśmy się czegoś dowiedzieli...
Czasem potrzeba tylko kilka godzin przy dobrej pogodzie, by zauważyć, jak na naszych oczach dokonują się zmiany:
https://www.bio-forum.pl/messages/11142/36368.html
#26
od czerwca 2009
OK sorki za temat ale dopiero zaczynam zabawę na tym forum, z czasem wszystko wejdzie w nawyk i bez zastanawiania będzie się zakładało tematy w odpowiednich do jego założeniu miejscach :) Jutro wybierzemy się do lasu zobaczyć jak przebiega ewolucja naszego żółto-pomarańczowego kolegi :)
#28
od czerwca 2009
#5386
od sierpnia 2002
Mój głos traktuj jako głos lajkonika, ale czemu "ten drugi" to nie miałby być ten sam, tyle, że już dojrzały ?
#30
od czerwca 2009
Nie powiedziałem że to nie ten sam tylko zapomniałem o tym wspomnieć iż ten obok to ten sam tylko że dojrzały. Dzięki Piotrek za przypomnienie :) Ktoś wie co to za rodzaj ?
#5387
od sierpnia 2002
OK, źle zinterpretowałem fragment: Nie opodal znaleźliśmy następnego którego wczoraj nie zauważyłem, obok niego rosną jeszcze jeden śluzowiec, którego też nie znam.
Tubifera arachnoidea - zlepniczek walcowaty
Dzięki Piotrek za identyfikacje naszego żółtego przyjaciela :)
#36
od czerwca 2009
#37
od czerwca 2009
No fajna stronka THX :) doczytałem sie o co biega w tych kolorach.
1. Wpływają na kolor nie trawione barwniki wchłaniane wraz z pokarmem.
2. Zróżnicowane genetyczne warunkujące kolor śluźni.
#4211
od listopada 2005
Marcin & Sylvia - no to wpadliście... zasługujecie na miano "śluzofisiów"...
Hmmm... tylko na jak długo?...
Co to są "śluzofisie" ? Oraz o co chodzi z tym jak długo i że wpadliśmy ?
Przyrostek "-fiś"(grzybofiś, śluzofiś) na tym forum oznacza miłośników-pasjonatów, w tym przypadku, śluzowców. Mnie się to kojarzy z cząstką "-fil", czyli lubić, ale chyba pochodzi to od fiśnięcia, czyli pozytywnego zakręcenia tematem:)
Na resztę pytań odpowiedzcie sobie sami:)
#39
od czerwca 2009
Ok rozumiem, prawdę mówiąc na początku też tak myślałem że o to chodzi, ale wolałem się upewnić :) Gdzie to można zagłosować na miano śluzofisia, i czemu na jak długo ?
#4212
od listopada 2005
Głosowania nie trzeba robić...Andrzej to dobrze objaśnił...
Najczęściej tak bywa, że kto raz dociekał tematu śluzowców, ten zafascynowany tymi organizmami pozostaje im wierny...no właśnie - jak długo??? ...dlatego pytanie w tym kontekście, bo to dość trudny materiał...
-zainteresowani grzybami na tym forum sami siebie określają "Grzybofisie"
-specjalizujący się tematyką śluzowców analogicznie "Śluzofisie"
-pasjonaci roślinami mięsożernymi "Przymuszeni" - nazwa pochodzi od Dionaea muscipula - Muchołówka amerykańska...itd itp...
Jeśli zatem napisałem, że wpadliście, to tylko dlatego, że na tym Forum wszyscy chorują i to nieuleczalnie wg. własnych specjalności... i są to przypadłości zakaźne... w sensie pozytywnym oczywiście...
Dociekliwość w sprawie waszego znaleziska wskazuje, że wpadliście a całego...Tak trzymać!!!
#4783
od stycznia 2007
Hej, Świeżo Upieczeni Śluzofisie :-)))
Ja wierzę, że Wam to nie przejdzie :-))) A jeśli nawet przeszłoby, to ten okres życia będziecie wspominać baaaaardzo miło :-)
A twierdzę, że Wam to nie przejdzie, bo widzę, że jesteście też Owadofisie, Arachnofisie itp., itd., po prostu dostrzegacie przyrodę wokół siebie, to widać i słychać w Waszych postach :-))))) TAK TRZYMAĆ :-)))
Życzę wielu miłych chwil na Bio-Forum i takiego Fisowania, jakiego tylko zapragniecie :-)))
To pisze Grzybnięta, co tylko na 5 minut wleciała do domu, zajrzała na B-F i zmyka z powrotem, tylko do innego kawałka lasu! :-)))))
PS.
Po wielu wątkach i postach ostatnich tygodni widać, że grono rozmaitych Fiśniętych rośnie nam znakomicie - SUPER :-)))))