Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Prastary gruby pień z wieloma śluzowcami :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2008 «
i

#4018
od stycznia 2007

2008.11.17 19:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Jak spojrzałam wczoraj na ten pień, zaraz skojarzył mi się Romkowy pień z parku w Lublińcu .... :)
Leży ten pień niedaleko wejścia do Śnieżycowego Jaru, jednego z tych lasów, które pasjami lubię odwiedzać i poznawać ich mykoflorę, nawet jeśli to co poznaję stanowi w większości pospolite gatunki.... Rzadsze też się trafiają czasem ... :-)))

Od lutego tego roku spoglądam, co nowego słychać na pniu, który wraz z drugą częścią tego samego pnia stanowi taką jakby bramę wejściową do rezerwatu. Czasem nawet nieco wzmocnionymi siłami mu się przyglądam ;)
brama do rezerwatu wzmocnione sily

Wciąż tylko jedna przeszkoda w poznawaniu śluzowców metodą z użyciem foto-aparatu, brak dodatkowej soczewki na obiektyw i dodatkowych lamp, może przynajmniej temat soczewki niedługo opanuję :-)))

Tak więc teraz przeproszę za jakość kolejnych zdjęć, ale pokażę, że teraz na moim pniu niemal "kotłuje" się od śluzowców, a nawet i grzybek się znalazł (sądzę galaretnica mięsista :)

Oto powierzchnia cięcia pnia:
1.
powierzchnia ciecia

a teraz w/w grzybek i śluzowce:
2.
grzybek

3.
sluzowiec

4.
sluzowce

5.
sluzowce

6.
sluzowce

7 i 8.
sluzowce sluzowce

Większość śluzowców za młodych, a zdjęcia zbyt niewyraźne, ale gdyby mieć taki pniak bliżej domu ..... :)

(wypowiedź edytowana przez topazzz 18.listopada.2008)
i

#3961
od listopada 2005

2008.11.17 21:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
3 i 5-ta fotka wygląda na młode Arcyria affinis albo Trichia scabra?
6-ta fotka to jakaś Hemitrichia może H.clavata
co do reszty nie mogę się dopatrzeć

(wypowiedź edytowana przez grant 17.listopada.2008)
i

#3268
od maja 2006

Uważam że jak by Basia pokazała albo opisała te ciemniejsze z boku to pokazały by się nam "bukieciki"?? bukietka malinowego. Marek też może mieć rację, aczkolwiek ten kolor bardziej bukietkowy, jak dla mnie. Poniżej za Markiem H. clavata, ewentualnie H. calyculata.

Prośba do Basi - jak zamieszczasz serię zdjęć to proszę oddzielaj enterem i nadawaj im nazwy, numery czy coś takiego

#652
od lipca 2008

2008.11.18 07:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Cichos (romek321)
Gratuluję pnia...moje są nieco, inne ale warto do niego wracać. Przez jeden sezon nauczysz się go na pamięć i z zamknietymi oczami odnajdziesz nowości a będzie ich dużo, zapewniam. Niestety nie podejmę się opisu tego co znalazłaś Fachowcy już się wypowiedzieli, ich opinie są pewniejsze i bardziej trafne z pewnością. pozdr.
i

#4021
od stycznia 2007

2008.11.18 08:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Jak miło, Marku, Piotrku, że podjęliście się jednak czegoś dopatrzeć na tych moich zdjęciach :) Dziękuję :) Zdawałam sobie sprawę z lichości tych fotek, ale pokazałam je, bo tematem dla mnie był ten śluzowcowo-ciekawy pień, a motywem ilość możliwych do znalezienia na nim gatunków ...

Dwie ostatnie fotki pokazują to, co wyrosło w takiej jeszcze dodatkowej niszy tegoż pnia, światła niemal zero, ja nie miałam już czasu na użycie statywu i posłużyłam się maksymalnym ISO mojego aparatu, a i to było niewystarczające :(

Romku, posiadanie dodatkowej soczewki na obiektyw to już obecnie taki imperatyw dla mnie, że jak nie nabędę jej w ciągu najbliższych dwóch tygodni (powiedzmy do Mikołaja) to zadam sobie osobisty szlaban na bio-forum, a dział śluzowców w szczególności! ;-) Jeszcze te dodatkowe lampy ......

Jednego żałuję, że TEN pień spoczywa w miejscu oddalonym od mojego domu o jakieś, bagatela, 50 km :-((((( Ale dla chcącego nie ma przeszkód nie do pokonania, prawda? :-)))

*********
Piotrku, jak najbardziej będę numerować zdjęcia, natomiast będę też podawać gatunki w oddzielnych wątkach :-)))

#655
od lipca 2008

2008.11.18 09:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Cichos (romek321)
Soczewka to już krok w stronę lepszego makro. Lampa na pewno się przyda ale czy da się ją zamocować na Twój aparat, może pomyśl o dyfuzorze do lampy którą już posiadasz w aparacie. Mniejszy wydatek a na poczatek wystarczy z powodzeniem.
i

#4031
od stycznia 2007

2008.11.19 07:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Romku, masz rację, nie da się zamocować na moim aparacie dodatkowej lampy.
Natomiast z przystawką makro sprawa posunęła się znacznie do przodu :-))) Zamówiona wczoraj, już tylko czekam na przesyłkę! :-)))
Niech no ja teraz spotkam śluzowce, nie przepuszczę im, oj, nie ..... ;)

Tylko jeden problem, skoro dla sfotografowania tych śluzowców, które pokazałam, a raczej próbowałam pokazać na dwóch ostatnich zdjęciach, było tak mało światła, to czy operując tylko: statywem, najniższym ISO i długimi czasami dam radę sfotografować ostro i wyraźnie, inaczej mówiąc "atlasowo" albo wystarczająco dla celów rozpoznania? Bez użycia dodatkowego oświetlenia? No ewentualnie zwykły błysk i dyfuzor, tak? Ale bez zwykłego błysku i dyfuzora może być problem? Mam ograniczenie czasowe w moim aparacie - max 30 s naświetlania. Robiłam już fotki w warunkach lasu liściastego we wrześniu prawie o zmierzchu (statyw, niskie ISO, bez błysku) - dało radę, ale to było bez przystawki makro ...
Dużo pytań, ale tu tylko je sygnalizuję, będę próbować w praktyce i pytać w odpowiednim do tego dziale :-)))

#51
od października 2008

Na początek polecam doklejenie (autentycznie, taśmą :) lampki na UV (długopisy z fluorescencyjnym tuszem), początkowo naprawdę wystarcza, wymiana kolorów z fioletu na bardziej naturalne to kwestia 5min. pracy w Photoshopie, zauważyć można więcej szczegółów, no i koszt( 20zł maksymalnie) niewielki. Prościej nosić długopis w kieszeni i sobie przyświecać, ale w tedy naturalnych barw w życiu nie przywrócisz, bo oświetlenie będzie nierównomierne.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Śluzowce « Archiwum « Archiwum 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji