• czarne z metalicznym połyskiem
Nie chcę strzelać bo sprawa jest dla mnie trudna może ktoś sprawdził pod mikroskopem zawartość takiej czarno granatowej skorupki?
rosła sobie na sośnie zniszczonej przez korniki, w środku jeszcze wilgotna. Ta mniejsza z tyłu już sucha, tutaj na zbliżeniu
na skorupce widać wyraźne połyskujące wzorki
Oj!!!oj!!!oj!!!...szkoda, że nie poobserwowałeś tego dłużej, zanim się do środka dostałeś, bo być może jest to Amaurochaeta atra. Zarodniki na pewno nie są jeszcze w pełni dojrzałe, bo nie sypią... Na skorupce (ostatnie zdjęcie) dopatruję się charakterystycznej dla tego smętosza mozaiki...
https://www.bio-forum.pl/messages/11142/34150.html
Dorwałem je wczoraj mam kilka fotek szczególnie tego dużego dzisiaj pójdę tam poszukać. Skorupka była w tamtym oświetleniu zupełnie bez wzorku, dopiero w domu na foto to zauważyłem.
kilka fotek w takim razie od wczoraj
Nie podajesz wielkości - była by to cenna informacja uzupełniajaca...
Jeśli mimo wszystko sypał, koniecznie pobierz część włośni z zarodnikami i fragment kory (tej zewnętrznej skorupki) Nie wykluczone, że Ania R. będzie tym szczególnie zainteresowana, o ile prawidłowo typowałem.
W tym przypadku wykluczam Reticularia lycoperdon, właśnie z uwagi na tą charakterystyczną mozaikę.
(wypowiedź edytowana przez grant 03.września.2008)
Nie chcę pisać głupot bo pamięć jest zawodna. Dzisiaj pobiorę próbki, zrobię pomiary i dokonam uzupełniająch fotk kilka.
aby nie prowadzić 2 wątków na ten sam temat podam rozmiary: ten duży na pierwszej fotce ma ok 3cm te mniejsze ok 1cm
Weż trochę zarodników na pożywkę. Ania R. dostanie zawału, jak dasz jej odchodowane Amaurochaeta atra. A poza tym, pierwszy raz widzę coś podobnego. Na ochronie przyrody się nie znam, ale za częste to to raczej nie jest.
Mam zarodniki z 4 szt czekam na dalsze dyspozycje, ale od dłuższego czasu nie widzę tutaj Ani R a to chyba ona jest najbardziej zainteresowana takimi znaleziskami...;-)