• młody marmurkowaty
Znalazłem wczoraj, raczej zignorowałem ze względu na trudności w rozpoznawaniu młodych. W domu na monitorze wydał mi się ciekawy i warty pokazania. Jeśli ktoś z ekspertów może mi podpowiedzieć będę wdzięczny. Pewnie tam polecę dzisiaj i sprawdzę co z tego wyrosło. Na całkowicie rozkładającym się pniu iglastym.
po 48 godzinach
po następnych 48 godzinach
sesja studyjna i większe zbliżenie, ale nadal nie podejmuję się określenia co to
#3019
od maja 2006
ładne zdjęcie (ostatnie). A śluzowiec ... hm ... patrząc na stadium przejściowe myślę że tylko mikroskop :(
Przejrzałem wszystko, co mam i też nie bardzo mi pasuje do niczego. Masz rację Piotrku, te stadia przejściowe zbijają z tropu. Najbliższe moje typowanie to było by chyba coś z Macbrideola cornea ( G. Lister & Cran )
(synonimy: Comatricha cornea; Paradiacheopsis cornea (G. Lister & Cran) Hertel 1956
Byłby to nie lada rarytas - pierwszy raz chyba na naszym Forum
Ten komplet z ostatniej fotki leży w pudełku po filmie, od wczoraj nic się tam nie zmieniło. Z przyjemnością podaruję komuś do zbiorów. Ja sobie znowu wyhoduję...:-P
#3021
od maja 2006
Jak podeślesz go do mnie (adres w opisie) to wrzucę go pod mikroskop i zobaczymy co z nigo wyrosło :-)
Jeśli możesz to przełóż je z pudełka po filmie do np. pudełka po zapałkach bo zapleśnieją
Pudełko jest otwarte, jeszcze z dwa dni będę obserwował a później na pocztę...;-)
Wczoraj go oglądałem ma się dobrze nie pleśnieje ale zmian też nie zaobserwowałem. W najblizszej wolnej chwili wysyłam pod mikroskop.
#3038
od maja 2006
te białe strzępki które z niego wystają to grzyby(alien), a piszesz że nie pleśnieją ... hm ...
to chyba nie z niego wychodzi tylko z tego drewienka, choć kto wie, już nie mam możliwości większego podglądu. Cały czas było na wolnym powietrzu w odkrytym pudełku w przewiewnym miejscu przy oknie
#3039
od maja 2006
Widzę, widzę myślałem że to rozszczepione włókna drewna, ale miejmy nadzieję że wszystko będzie OK dzisiaj postaram się je wysłać. Zawinę do ligniny jest to taka drobinka że łatwo ją zgubić.
a nie czasem Cribraria jakas?
#3046
od maja 2006
Materiał (pare zarodni) dotarł, wrzuciłem pod mikroskop i wygląda na to że Sebastian ma rację - to śluzowiec z rodzaju Cribraria.
Jeżeli chodzi o gatunek, to ciężko powiedzieć bo te zarodnie nie posiadają koszyczka, a klucz Krzemieniewskiej prowadzi po jego cechach.
Jeżeli komuś by przyszło coś do głowy to proszę: zarodniki drobno uziarnione, kanciaste (podobne jak u C. piriformis), średnicy 6-7um, żółtobrunatne. Podstawa koszyczka również podobna w budowie jak u wspomnianej już C. piriformis, sięga do 1/3 zarodni.