Nie mam jeszcze tego pospoliciucha w kolekcji.Dzisiejsza wyprawa do rezerwatu w Gałkówku koło Łodzi była z nastawieniem na ten właśnie gatunek.Sfotografowałem trzy śluzowce przypominające samotka.Czy ktoś,kto go spotkał pomoże w identyfikacji ? 1. Na pniaku bukowym.Wymiar 1,5x2 cm.Kolor białawy.Warstwa zewnętrzna w postaci pofałdowanej lekko błony.Mięciutki w nacisku.Po zerwaniu warstwy zewnętrznej w środku jednolita masa koloru białoróżowego.
2. Na pniaku dębowym,około 20 cm od ziemi.Kolor białoróżowy.Wymiar 2x2 cm.Sądząc po kształcie raczej inny gatunek i do tego w młodocianym stadium.Prawdopodobnie niemożliwy do identyfikacji,niestety...
3. Na wiatrołomie bukowym.Wymiary 3x5 cm.Powierzchnia,jak na zdjęciu.białoszarawy.Po dotknięciu palcem rozmazywał się.Również raczej młodociany,jak wyżej.
Fotka 1.Dokładnie tak - Reticularia lycoperdon Fotka 2 i 3 - być może też, ale bardziej coś ze Stemonitis (za młode) Fotka 4. Też jeszcze za młody, ale zaryzykuję, że tez R.lycoperdon. Spotykałem takie przypominające kapniętą kaszkę manną na mleku..
Dzięki Marku.Jak zawsze jesteś niezawodny.Spotkałem też dzisiaj inne gatunki.Nareszcie przyroda ruszyła z naszym ulubionym tematem... Jakie śliczne o tej porze są ruliki - takie różowiutkie ! Najbardziej jednak cieszy mnie ten Reticularia lycoperdon !
To nie drzewo smaczne, tylko bakterie, ktore w nim (na nim) zyja, bo sluzowce nie jedza drewna, tylko bakterie i mikroskopijne grzyby, tak jak inne ameby.