Odnosnie Twoich watpliwosci co do bukietka i innych gatunkow. Charakterystyczna cecha bukietka jest to, ze ma zrosniete trzonki, cylindryczne zarodnie i ceglasto-czerwone, jaskrawe barwy. Na stronie, do ktorej link podales (
http://micologia.net/g3/Metatrichia-vesparia) dwa zdjecia w srodku na dole przedstawiaja typowe zarodnie bukietka malinowego (Metatrichia vesparia). Na lewo od tych dwoch zdjec, jak i w prawym gornym rogu kolor zarodni jest inny - i ja mam watpliwosci, czy to rzeczywiscie jest bukietek. Gdybys mial zebrane Twoje okazy, nie mialbys zadnych watpliwosci po obejrzeniu preparatow pod mikroskopem, bo wlosnia M. vesparium ma kolce. Na stronie, do ktorej link podales na zdjeciu wlosni takich kolcow sie nie moge tez dopatrzec.
Zauwaz tez, ze w watku:
https://www.bio-forum.pl/messages/11142/125124.html, na zdjeciu, ktore podales sa dwa gatunki - wlasnie bukietek (ten czerwony), a pomiedzy jego skupieniami zarodni widac zolte zarodnie pojedyncze. Mysle, ze tam na zdjeciu jest to samo, co zebrales 10 cm z boku i pokazujesz tu.
To, ze cos rosnie razem nie jest zadnym przeslaniem, ze to jest to samo. Sluzowce bardzo czeso wystepuja razem po kilka gatunkow.
Co do techniki zbioru, to mozna tez wykorzystac pudelka od zapalek (nie trzeba robic, a duzo sluzowcow sie tam miesci). To, o czym Pioterk pisze, wiec przyklejanie od razu do tekturki okazu w terenie jest najlepszym sposobem, bo zabezpiecza okaz najlepiej (nie dotyka sie go i nie przeklada). Trzeba tylko pamietac, ze zbiera sie wilgotne podloze, wiec trzeba je wysuszyc, zeby nie splesnialo.