Jesli chcecie wiedziec ile jest gatunkow danego rodzaju, to strona, ktora wymienil Marek:
http://www.eumycetozoa.com/eumycetozoa-800.asp?busca=Fuligo jest najbardziej kompetentna, poniewaz jej autorem jest jeden ze swiatowych specjalistow z tej grupy. Jest to poza tym nomenklatoryczna baza danych cytowana rowniez w pracach naukowych.
To, ile jest gatunkow, odmian czy rodzajow tak naprawde jest troche subiektywne, bo zalezy od tego, jaka wage dany specjalista przywiazuje do danej cechy. Jesli nie chcemy sie nawzajem przekownywac, ile jest gatunkow, mozemy przyjac jako jedyne sluszne zrodlo powyszza strone i zawartej tam informacji sie trzymac. Trzeba tylko pamietac, ze tam wszystkie odmiany znajdziemy pod nazwa gatunkowa (zadna nazwa odmiany nie jest zaznaczona boldem i np. po kliknieciu na Fuligo septica var. candida mamy informacje, ze ta nazwa jest synonimem F. septica) - to jest maly minus. Ale przynajmniej wiemy, ze nie jest to synonim F. leviderma
Co do zdjec - dwa ostatnie to rzeczywiscie moze byc mlody Fuligo septica, a dwa pierwsze zdjecia wygladaja na jakis inny. Moze F. luteonitens? - nie wiem, bo tego nigdy nie widzialam. Na F. leviderma i na F. septica var. rufa ten na zdjeciu jest troche za jasny.
W liscie gatunkow Polski nie ma Fuligo rufa, poniewaz byl on wczesniej mylony z F. leviderma (bo ten zostal opisany niedawno) i po analizie wszelkich dostepnych opisow mozna bylo stwierdzic jedynie, ze wszystkie publikowane dane F. rufa to F. leviderma. Nie znaczy to, ze F. rufa odpowiada dzisiejszemu F. leviderma, ani ze w Polsce tego gatunku nie ma - z pewnoscia jest.