Grzegorz...na forum są lepsi ode mnie, a że często oznaczam, jest to dla mnie forma sprawdzenia samego siebie, czy czynię postępy. Posługuję się przy tym bardzo dobrą książką Heleny Krzemieniewskiej, która w bardzo przystępny sposób opisuje poszczególne gatunki. Brak jednak w tej książce albumu, więc zasoby zdjeciowe z internetu są tu rzeczywiście bardzo pomocne, ale też sporo jest śluzowcow zaprezentowanych na naszym forum, z których też możesz sporządzić niezły katalog. Większość oznaczeń jest potwierdzona autorytetem samej Ani Ronikier.
Jeśli chodzi o to, czym są śluzowce, to wiadomo, że należą do pierwotniaków.
Śluzowce, to organizmy kosmopolityczne. Można je znaleźć wszędzie. Wszystkich znanych rodzajów (dane z 1934r) jest 59, a w samej Europie 52. U nas znaleziono (bo tak naprawdę nie wiadomo ile ich występuje) 45 rodzajów, a więc nie tak dużo, żeby sobie to wszystko uporządkować. Dlatego ważną jest rzeczą, aby pasjonatów w poszukiwaniu śluzowców było jak najwięcej, by rozszerzyć listę zbliżoną do ilości występujących w Europie.
Fajnie, że cię ten dział zainteresował. Wspólne poszukiwania i prezentowania swoich znalezisk na forum, to łatwiejsza nauka dla nas wszystkich.