Coś z podrodzaju Gasparrinia. Nie ma ich wiele, a mimo wszystko mam wątpliwości wynikające z braku doświadczenia w zakresie porostów wapieniolubnych. Ten pochodzi z Pienin Małych. Jak myślicie ?
A pamiętasz jego rozmiary. C.biatorina do 2 cm wieki. Jeśli do 1 cm wielk. to może też być Caloplaca arnoldii subsp.arnoldii?, u którego występuje takie białawe opruszenie. U C.biatorina b.rzadko.
Caloplaca biatorina podawany był do tej pory z Centralnych Karpat Zachodnich i Bieszczad, mam zatem małe szanse powodzenia na ten gatunek. Caloplaca arnoldii również w checkliście podawany jest z Karpat Zachodnich. Coś mi się zdaje, że na placu boju pozostanie poczciwa Caloplaca saxicola lub nowo wyróżniony gatunek Caloplaca pusilla, jeśli mówić o różnicach w oprószeniu odcinków plechy. Ta druga podawana jest z tego rejonu (Wilk, 2012).
U C.pusilla plecha do ponad 1,5 cm, plus/minus gęsto oprószona. U C. saxicola plecha do 8mm , często nie oprószona. Podaje się jeszcze jeden porost C.arnoldiiconfusa ok.1cm wielkości, oprószony lub bez oprószenia.
:) Owszem, czytałem. Zasadniczo na wapieniach jeszcze C.arnoldii ssp. obliterata. Piękne rozważania, ale oznaczenie pozostanie tylko dla zawodowo zajmujących się tym tematem, do tego ciągle zmieniającym się tematem. Przykładowo na wapieniach znalazłem też coś podobnego, ale innego kolorystycznie. Oczywiście nadal nic nie wiem na pewniaka.
Wszystkie, te porosty miały powyżej 1 cm średnicy, a dokładnie pierwszy 12x21 mm, drugiego nie zanotowałem.