Rzadko siê zdarza abym mia³ w¹tpliwoœci w przypadku porostów o listkowatej plesze. Tym razem jednak nie wiem co s¹dziæ o tym znalezisku. Pochodzi z okolic Strzelna w kujawsko-pomorskim. Porost zosta³ znaleziony na drewnianym p³ocie w towarzystwie wielu innych, pospolitych gatunków (Physcia, Phaeophyscia, Xanthoria, Parmelia). W pierwszej chwili myœla³em o Punctelia subrudecta, ale on ma jasne chwytniki, podczas, gdy przedstawiony na zdjêciu ma czarne, potem myœla³em o Cetrelia cetrarioides i innych. Zawsze jednak wystêpuj¹ cechy, których nie mogê siê dopatrzeæ w tym okazie. Jakie jest Wasze zdanie ?
o ile biedronecznik zmienny Punctelia subrudecta posiada jasna spodnia stronê plechy, to kilka innych gatunków tego rodzaju mo¿e pochwaliæ siê w³aœnie czarn¹.
Jedynie mogê siê podzieliæ tym co pisz¹ w ksi¹¿ce Flechten eifach bestimmen-Volkmar Wirth/Ulrich Kirschbaum ,jeœli chodzi o Punctelia.Do Punctelia subrudecta jest podobna te¿ P.jeckeri , która w stanie suchym przybiera odcieñ zielonkawy(takie zabarwienie odbieram na moim monitorze) w przeciwieñstwie do S.subrudecta, która ma odcieñ siwy. U obu rand plechy jasnobr¹zowy z bia³awym nalotem. Spodnia strona plechy be¿owa do jasno-br¹zowej z odsuniêtymi chwytnikami od brzegu plechy.
Trochê te¿ mi siê kojarzy z Platismatia glauca, ale tylko trochê. Zrób próbê z jodem, mi¹¿sz plechy barwi siê na niebiesko-fioletowo z jodyn¹/p³ynem Lugola u P. glauca. Nie wiem jak u Punctelia, bo widzia³em ten gatunek tylko raz.
Sorry ,, U obu rand plechy jasnobr¹zowy matowy z bia³awym nalotem'' -to dotyczy Punctelia jeckeri. U P.subrudecta rand plechy œwiec¹co br¹zowy bez nalotu. U obu tych gat.barwienie; Kora K+ ,mi¹¿sz/soralia C+ czerwony, P- w/g powy¿ej podanego Ÿród³a, jeœli to jeden z nich jest.
Przepraszam, nie by³o mnie kilka dni. Piotr, problem dotyczy³ koloru chwytników, a nie samej spodniej strony plechy... Jarku, dziêkujê za cytaty z dobrej literatury. Problem w tym, ¿e w Polsce podawane s¹ tylko dwa gatunki z tego rodzaju: Puctelia subrudecta i Punctelia ulophylla (opieram siê na oficjalnej checkliœcie z 2003 roku wraz z uzupe³nieniami). Problem nadal pozostaje otwarty, jak równie¿ pytanie, czy to w ogóle jest Punctelia sp. ?
Grzegorzu, ,,Die Flechten Deutschland ''Wirth,Hauck,Schultz wymieniaj¹ trzy gat.w Niemczech. Po kolei od najczêœciej wystêpuj¹cych ; P jeckeri , P.subrudecta , P.borreri. Punctelia jeckeri(Roum.) Kalb ma syn.P.ulophylla(Ach.)van Herk & Aptroot. Co do tego gat.dodatkowo pisz¹, ¿e posiada soralia na powierzchni plechy i na brzegach. Powinna wygl¹daæ ,,sa³atowato'' z powodu trochê kruzlowatych brzegów plechy i tak¹ w niemieckim ma nazwê (t³.kruzlowano-liœciasty punktowany porost. Ale nie sugerujê tym ,¿e to on jest.