bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Cladonia z suchej skarpy
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2013 «

#666
od maja 2010

Cladonia z suchej skarpy #1

2013.11.17 19:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Zazwyczaj porosty mijam obojętnie. Ale dziś fotografując Buxbaumia aphylla, zwróciłem uwagę na chrobotka, który w padającej mżawce zrobił się nawet całkiem ładny ;-). Poza tym takiego jak ten, nie widuję raczej w swoich lasach, może dlatego że nie zwracam na nie uwagi. Niestety moja wiedza o porostach raczej jest bardzo skromna, ani nie posiadam żadnych atlasów do tej grupy. Przeglądając różne strony w sieci wydaje mi się że nieco podobna jest Cladonia ecmocyna, ale to może być tylko złudzenie wynikające z mojej niewiedzy.

Da się coś powiedzieć na jego temat na podstawie tych zdjęć ?
Rósł na piaszczystej skarpie przy leśnej drodze, ekspozycja na zachód. Latem tam jest bardzo sucho, ale siedlisko nie jest bardzo ubogie.








i

#1777
od grudnia 2006

Cladonia z suchej skarpy #2

2013.11.18 08:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Witaj Maćku. Twoje zdjęcia przedstawiają murawkę chrobotka wysmukłego (Cladonia gracilis (L.) Willd.). Jego podecja zazwyczaj są zielone do brązowo-zielonych, 35-80 mm wysokości, zakończone szydlasto, tępo lub wąsko kieliszeczkowato, zazwyczaj z wyrostkami (jak na Twoich zdjęciach), pojedyncze lub lekko rozgałęzione. Kieliszeczki 4-8 mm średnicy, gwałtownie rozszerzające się w górnej części podecjów, czasami z proliferacjami (do pięciu pięterek) wyrastającymi z krawędzi poprzedniego kieliszeczka. Spotykany jest najczęściej w borach sosnowych bezpośrednio na kwaśnej glebie oraz na drewnie. Występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce pospolity na całym obszarze.

#667
od maja 2010

Cladonia z suchej skarpy #3

2013.11.18 09:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Romański (wolf)
Dzięki wielkie!

Ale jasne jest dlaczego go rzadko widuję - w mojej okolicy dominują grądy, nawet na uboższych siedliskach, na żwirach są grądy trzcinnikowe, najwyżej z nasadzoną sosną i świerkiem. Tylko na południe od Wigier są siedliska borów mieszanych, głównie Serratulo-Pinetum, ale to też nie są wcale ubogie miejsca, w takich borach rosną masowo wawrzynki. Takie uboższe, borowe siedliska to w zasadzie rozproszone enklawy.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2013 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji