aha dziękuje chodzi o te rurkowate wypustki zaczerwienione na koncu?widziałem juz kiedys cos takiego na topoli
i oznaczyłem to wtedy domyslnie jako chrobotek cienki
podecja zapamietam.pięknie wygladaja na fotografi makro wrecz kosmicznie.
#1559
od grudnia 2006
Od tego jest fotum dyskusyjne, by dyskutować i w ten sposób poszerzać swoją wiedzę. Od razu zaznaczam, że nie neguję wypowiedzi prawdziwych fachowców. Pozwolę sobie kolejny raz zacytować słowa, że "z chrobotkami jak z pszczołami, nigdy nic nie wiadomo". Spotykałem wiele razy Cl.digitata rosnące u podstawy pni drzew liściastych, szczególnie brzóz, nie jest to zatem jednoznaczny wskaźnik. Duże łuski plechy pierwotnej innych gatunków mogą natomiast być mylące, jak najbardziej. Obawiam się, że przy pomocy samych zdjęć nie uda nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ich autora. Zaciekawiło mnie jednak ostatnie zdanie mówiące o propozycji rozdzielenia gatunku Cl.coniocraea. Skąd te wiadomości ? Coś przegapiłem ?
sam nie pamiętam dokładnie kto to mówił, to informacja zasłyszana, przepraszam ale nie mam jak odtworzyć kto i gdzie mi to powiedział :(
Co do brzóz to jak najbardziej masz rację i się z Tobą w pełni zgadzam. Cl. digitata lubi chyba kwaśne podłoże? Fakt, że na dębie również raz u podstawy go znalazłem. Na innych liściakach jeszcze nie, ale może kiedyś też trafię. Swoją drogą to piękne zdjęcia cykasz, zazdroszczę :)