Dzięki Piotr. Od pewnego czasu mam mikroskop i czas go wreszcie wykorzystać w konkretnym celu. Powiadomię o wynikach.
#1538
od grudnia 2006
Przyznam, że bliski byłem załamania. Przy moim wzroku krojenie to rzecz niemal niewykonalna. Poradziłem sobie jednak przy użyciu soczewek nagłownych i skalpela :). Pod mikroskopem nic nie potrafiłem odnaleźć. Poprosiłem o pomoc koleżankę laborantkę. Najpierw wyśmiała mój sprzęt, a potem zaprosiła do siebie. Laboratorium coprawda prowadzące badania żywności, ale mikroskop jakby troszkę inny :) W dyspozycji mialem tylko dwa owocniki i ryzyko utraty było duże. Próbowaliśmy oboje na różne sposoby, az w końcu udało się zobaczyć "banany" z przegrodą pośrodku i dwoma po bokach. Jest to zatem porost "3-septate". Dalej pomocą okazał się klucz Piotra. Wynika z niego, że prezentowanym porostem jest prawdopodobnie Lecania naegelii. Wkrótce pokażę jak to wygląda w terenie.
#1540
od grudnia 2006
W kształcie dokladnie jak w pierwszym linku, ale kolorystycznie inaczej, takie bardziej przezroczyste i lekko jasno-brązowawe. Kolor jednak nie ma tu chyba znaczenia. Niestety nie miałem możliwości sfocenia wyników, a przy moich zdolnościach plastycznych wykonany przeze mnie rysunek nie nadaje się do rospowszechniania :)
spoko, moje rysunki też pozostawiają wiele do życzenia, ale na prawdę nie ma się co przejmować :) Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że bez pomierzenia zarodników i kilku innych cech pewności nie będzie, ale szansa jest duża, że to jest to. Kolorystycznie to jest tak, jak piszesz, może się różnić. Na pierwszym zdjęciu w całym wątku jest taki fragment po prawej, który wygląda zupełnie inaczej. Tamten również możesz pokroić, jak dasz radę i zobaczyć ile komórek mają zarodniki, mogą być dwukomórkowe, a to by oznaczało cf Lecania cyrtella. One czasami razem rosną, potrafią być podobne do siebie, na dębach się też trafiają, głównie na młodych albo na gałęziach starszych.